W 1997 r. aktywność seksualną deklarowało 86 proc. badanych. Dziś – 76 proc. "Kiedyś główną przeszkodą w uprawianiu seksu był dla Polaków strach przed ciążą i chorobami, np. AIDS. Dzisiaj rezygnujemy z seksu ze zmęczenia pracą" – twierdzi autor badań prof. Zbigniew Izdebski. Przyznaje się do tego co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna. Do sypialni przenosimy frustracje i stres z innych obszarów.

"Co miesiąc w Polsce sprzedaje się 1,5 mln opakowań leków przeciwdepresyjnych. To musi mieć wpływ na jakość seksu" – ocenia psychiatra prof. Piotr Gałecki.

 [-DOKUMENT_TXT-]

Prowadzone od 20 lat badania prof. Zbigniewa Izdebskiego pokazują też, że jesteśmy coraz bardziej liberalni obyczajowo. Z jego najnowszego raportu wynika, że w związkach małżeńskich żyje obecnie 70 proc. Polaków, w nieformalnych, mieszkających razem – 11 proc. Dwadzieścia lat temu takich nieformalnych związków było w Polsce zaledwie 1 proc. – czytamy w artykule.

Czy obecne prawicowe rządy mogą zmienić obyczajowość Polaków? – zastanawia się "Gazeta Wyborcza". Prof. Izdebski twierdzi, że raczej nie i zwraca uwagę na fakt, że podwójne standardy moralne panują zwłaszcza u prawicowego elektoratu – w łóżku są wyzwoleni, ale głosują na polityków forsujących konserwatywne podejście do seksualności.

"Życie intymne to jedyna sfera, w której jesteśmy naprawdę wolni. Skoro Kościół przez dwa tysiące lat nie był w stanie wyegzekwować oczekiwanego modelu seksualności, tym bardziej nie są tego w stanie zrobić politycy" – podsumowuje prof. Izdebski. (PAP)