Prezydent Francji Francois Hollande wyraził zadowolenie z kompromisu przyjętego przez związkowców i pracodawców po miesiącach negocjacji, które rząd popierał w nadziei na to, że reforma rynku pracy poprawi konkurencyjność przedsiębiorstw - pisze AP.

Francuski związek pracodawców Medef poinformował w komunikacie, że porozumienie pozwoli ułatwi pracodawcom zmniejszanie zatrudnienia w okresach złej koniunktury.

Nowe przepisy mają też utrudnić pracodawcom zatrudnianie pracowników na podstawie odnawianych kontrataków tymczasowych, zachęcając ich do oferowania umów długoterminowych.

Medef chwali porozumienie za to, że "przyczyni się ono do zmniejszenia obaw przed zatrudnianiem (nowych pracowników)", ponieważ skrócone zostaną procedury obowiązujące pracodawców oraz ich poczucie, że działają w "niejasnej sytuacji prawnej".

To "początek kultury kompromisu, po dekadach filozofii społecznych antagonizmów" - głosi komunikat Medef.

Rozmowy na temat reformy rynku pracy rozpoczęły się 4 października; porozumienie zawarte w piątek będzie jednak wymagało formalnej zgody central związkowych; Medef liczy, że uda się ją uzyskać "w najbliższych dniach" - pisze AFP.

"Chcielibyśmy, aby porozumienie to zostało jak najszybciej ratyfikowane przez parlament" - powiedziała szefowa Medef Laurence Parisot.

Rząd przywiązywał duże nadzieje do wypracowania tego kompromisu, ponieważ sztywne przepisy dotyczące rynku pracy czyniły francuską gospodarkę mniej konkurencyjną i utrudniały walkę z bezrobociem. Prezydent liczył też na to, że sukces negocjacji dowiedzie skuteczności metody powolnego wprowadzania reform, pozwalającej na uzyskanie społecznej zgody na zmiany - komentuje AP.

(PAP)

fit/