Spotkanie z klubem SP odbędzie się o godz. 16 w Sejmie. Premier spotkał się już z klubami PSL, SLD, Ruchu Palikota i PiS.

Posłowie SP zapowiadali wcześniej, że chcieliby wprowadzenia "gwarantowanych" emerytur dla matek bądź ojców z minimum trójką dzieci. Takie świadczenie miałoby - według SP - przysługiwać niezależnie od tego, czy dana osoba pracowała.

"Przedstawimy premierowi nasze propozycje zmian. Oczywiście nie mamy większych złudzeń, że pan premier da się przekonać, ale uważamy, że powinien pokazać nam i społeczeństwu, jakie ma jeszcze inne, alternatywne pomysły reformy emerytalnej" - powiedział PAP szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Jak podkreślił, opieranie reformy tylko i wyłącznie na podniesieniu wieku emerytalnego jest nie do przyjęcia dla polityków Solidarnej Polski.

Jego zdaniem potrzebne są m.in. systemowe działania, które spowodują, że w Polsce będzie rodziło się więcej dzieci. "Widać, że rząd nie ma pomysłów na politykę prorodzinną" - ocenił.

Mularczyk zaznaczył, że będzie chciał zapytać premiera, dlaczego zamiast przedstawić całościową wizję tego, jak ma wyglądać system emerytalny w Polce, zaczyna reformę od "najbardziej prymitywnego rozwiązania", czyli podniesienia wieku emerytalnego.

Zdaniem polityka SP, premier nie ma spójnej wizji systemu emerytalnego. Zwrócił uwagę, że na przykład Niemczech system opiera się na trzech filarach: państwowym, pracowniczym i prywatnym. Jego zdaniem podobnie powinno być w Polsce.

Rzecznik klubu SP Patryk Jaki zapowiedział, że w spotkaniu z premierem weźmie udział lider formacji Zbigniew Ziobro.

W połowie lutego premier ogłosił przekazanie do konsultacji społecznych projektu reform w systemie emerytalnym.

Główną zmianą jest podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn. Projekt zakłada, że od 2013 r. wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn co cztery miesiące podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób docelowy poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty miałby zostać w roku 2020, a kobiet - w 2040.(PAP)

sdd/ mzk/ eaw/