W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, w czerwcu 2024 r. nastąpił wzrost absencji chorobowej w przedsiębiorstwach o 1,74 p.p. - do średniej 8,14 proc. Każde tego typu wahanie stanowi dla pracodawców wymierne straty finansowe, a szczególnie odczuwalne jest to w dużych zakładach produkcyjnych. Koszty związane z zatrudnieniem dodatkowych pracowników na zastępstwa, nadgodziny dla obecnych oraz niezrealizowana produkcja znacząco obciążają budżety przedsiębiorstw.

Czytaj również: Pracodawca nie może na terenie zakładu pracy organizować „zakrapianych” imprez>>

Wyzwania polskich przedsiębiorstw

Absencja pracowników może również nadwyrężyć reputację firmy, ukazując ją jako nieefektywną lub mającą problemy z zarządzaniem personelem.

- Nadużywanie absencji chorobowej przez pracowników stanowi istotny problem współczesnego rynku pracy. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę w okresie wakacyjnym, kiedy nadużyć jest więcej, a nieobecności jednych pracowników, znacząco obciążają tych drugich, którzy muszą przejąć dodatkowe obowiązki. Analiza tego zjawiska i wdrożenie odpowiednich działań korygujących może przynieść korzyści zarówno firmie, jak i jej pracownikom, przyczyniając się do utrzymania równowagi oraz efektywności pracy. Zapanowanie nad chaosem absencyjnym wpływa także wymiernie na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa – mówi Mikołaj Zając, prezes Conperio, firmy specjalizującej się w problematyce absencji chorobowych.

 

Nowość
Praca w niedziele i święta
-40%

Cena promocyjna: 101.4 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 118.29 zł


Problem z alkoholem na L4

Według Conperio niezwykle niepokojące są dane, z których wynika, że aż 20 proc. pracowników podczas kontroli zwolnienia chorobowego znajdowało się pod wpływem alkoholu. Pracownicy tłumaczyli się m.in. wypiciem kilku piw, jednego piwa dzień wcześniej lub spożyciem tylko „setki”. Co więcej, niektórzy z nich podczas kontroli chwiali się na nogach i nie byli w stanie utrzymać pionu.

 

Sprawdź również książkę: Praca w niedziele i święta >>


Pracownicy „mostkują” w okresach imprez masowych i letnich festiwali

Dane Conperio mogą dodatkowo wskazywać, że pracownicy często korzystają ze zwolnień chorobowych także po to, aby brać udział w imprezach masowych charakterystycznych dla okresu letniego, takich jak chociażby koncerty czy festiwale. W Polsce odbywa się wiele imprez masowych, przyciągających coraz większą liczbę uczestników. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. zorganizowano 6,3 tys. imprez masowych, w tym 2,9 tys. artystyczno-rozrywkowych. Wydarzenia zgromadziły łącznie 26,9 mln uczestników.

Choć lato oferuje wiele atrakcji, Polacy muszą zmagać się z ograniczoną liczbą dni urlopowych. Festiwale często rozpoczynają się w tygodniu, mając swój finał w weekend. Uczestnicy, chcąc wykorzystać w pełni ten czas, starają się „mostkować” czas festiwalowy. Zjawisko to polega na udawaniu się przez pracowników na zwolnienia chorobowe w terminach umożliwiających połączenie ze sobą dni urlopowych, świątecznych i weekendów. Według Conperio powód jest oczywisty i służy uzyskaniu jak największej liczby dni wolnych od pracy. Obecnie pobranie L4 jest wyjątkowo proste i szybkie – można to załatwić zdalnie podczas teleporady, bez potrzeby opuszczania domu.