Lubuskie otrzymało z ministerstwa pracy i polityki społecznej prawie milion złotych na aktywizację zawodową bezrobotnych. Dodatkowe pieniądze muszą być wykorzystane do końca roku - poinformowała PAP rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy Małgorzata Kordoń.

,,Dyrektorzy powiatowych urzędów pracy uważają, że najlepiej będzie je wydać na dotacje dla chcących rozpocząć działalność gospodarczą. Jest to więc szansa głównie dla osób, które w tym roku złożyły wnioski, ale otrzymały odmowy z braku środków finansowych. Teraz mogą się o te pieniądze starać ponownie- powiedziała Kordoń.

Pieniądze na poszczególne powiaty podzielił sejmik województwa. Najwięcej otrzymała Zielona Góra - 130 tys. zł. Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie będzie miał dodatkowe 109 tys. zł, a w Nowej Soli 108 tys. zł. Do pozostałych powiatów trafiły kwoty nie przekraczające 100 tys. zł.

W ubiegłym roku w woj. lubuskim własne firmy założyło 2293 osób, dostając dotacje z urzędów pracy. W ciągu 10 miesięcy tego roku, z powodu znacznie mniejszych kwot przeznaczonych przez rząd na programy aktywizacji zawodowej, było ich 539.

,,Warto więc wykorzystać ten milion złotych, by firm powstało więcej. Informacje na temat sposobu składania wniosków można znaleźć m.in. na stornie internetowej WUP w Zielonej Górze: www.wup.zgora.pl - powiedziała Kordoń.

W 2010 roku lubuskie urzędy pracy na aktywizację zawodową bezrobotnych otrzymały od rządu 179 mln zł, kwota na ten rok to 63 mln zł. (PAP)

mmd/ itm/