"W odpowiedzi na list otwarty związku zawodowego Wizja prezes zadeklarował wolę spotkania z komitetem strajkowym bez warunków wstępnych" - poinformował PAP rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki. W zeszłotygodniowym liście związkowcy wezwali zarząd do rozmów i poinformowali o wynikach referendum strajkowego.

Związkowcy nie zgadzają się na plany zarządu dotyczące przeniesienia do firmy zewnętrznej ok. 550 pracowników telewizji, w tym dziennikarzy; według nich jest to ukryta forma zwolnień.

Komitet strajkowy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Wizji oświadczył, że przyjmuje zaproszenie prezesa, "choć data jest wysoce kontrowersyjna". Braun wyznaczył termin rozmowy na 30 października. Jak napisali związkowcy w komunikacie, dzień ten wypada po deklarowanym przez pracodawcę, przypadającym na 28 października terminie podpisania umowy z firmą zewnętrzną.

"Zgodzimy się podjąć rozmowy, jeżeli pracodawca zapewni nas, że podpisanie umowy z firmą zewnętrzną dotyczącą outsourcingu czterech grup zawodowych nie dojdzie do skutku. Jeżeli dojdzie do podpisania umowy, rozmowy 30 października nie mają kompletnie sensu. Czekamy na spotkanie najpóźniej do 27 października, czyli na dzień przed podpisaniem umowy" - powiedziała PAP przewodnicząca Wizji Barbara Markowska-Wójcik.

Rzecznik TVP, pytany o możliwość wycofania się zarządu z pomysłu oddelegowania na zewnątrz pracowników telewizji, odpowiedział: "Referendum strajkowe dotyczyło sporu zbiorowego z 2009 r. Tylko strajk w sprawie wówczas poruszanej jest zgodny z prawem. Dopisywanie innych postulatów jest nielegalne".

Związkowcy rozpoczęli spór zbiorowy z zarządem w TVP w 2009 r. sprzeciwiając się m.in. zwolnieniom pracowników z dużym dorobkiem twórczym i zatrudnianiu przez ówczesnego prezesa Piotra Farfała nowych osób w miejsce zwalnianych. Według rzecznika przeprowadzone w zeszłym miesiącu przez Wizję referendum strajkowe i ewentualny strajk mogą w świetle prawa odnosić się tylko do żądań sformułowanych przed czterema laty, a więc związkowcy nie mogą domagać się od zarządu wycofania się z outsourcingu, ponieważ nie ta kwestia jest przedmiotem sporu zbiorowego.

Ze względów prawnych udziału w pracach komitetu strajkowego nie biorą dwa z trzech reprezentatywnych związków zawodowych w TVP: NSZZ "Solidarność" oraz Rada Zakładowa Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Radia i Telewizji. "Wśród postulatów zgłoszonych przez Wizję cztery lata temu w sporze zbiorowym nie znalazł się ten dotyczący outsourcingu" - powiedział PAP przewodniczący Solidarności w TVP Jarosław Najmoła. "Tamte postulaty dotyczyły zatrudnienia na etaty osób, które są współpracownikami, co na pewno nie jest żądaniem naszego związku. Solidarność jest przeciwko outsourcingowi" - mówił.

Przewodnicząca Wizji zaznaczyła, że nie rozumie stanowiska związków, które odmówiły udziału w komitecie strajkowym. "Referendum było zgodne z prawem. Mamy poparcie innych związków" - zaznaczyła. Nie chciała powiedzieć, ile związków przystąpiło do prac w komitecie strajkowym do tej pory. "Cały czas się przyłączają, nie chcę w tej chwili podawać tej liczby" - podkreśliła. W TVP działają 24 związki zawodowe.

Zarząd spółki podjął decyzję o wydelegowaniu do firmy zewnętrznej ok. 550 pracowników telewizji w marcu br. W proteście przeciwko tym planom Wizja zorganizowała referendum strajkowe, w którym większość opowiedziała się za strajkiem.

Zgodnie z planami pracownicy etatowi zatrudnieni na stanowiskach grafików, charakteryzatorów, montażystów oraz dziennikarzy mają zostać przeniesieni do firmy zewnętrznej, wyłonionej w przetargu. Obecnie w przetargu pozostała jedynie Gi Group.

Nie wszyscy dziennikarze zostaną oddelegowani do firmy zewnętrznej. W firmie pozostaną tzw. redaktorzy koordynujący, odpowiedzialni za emisję programów. (PAP)