W środę komisja przetargowa miejskiej spółki - Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów - wybrała wykonawcę, który wybuduje Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Została nim firma Mostostal Warszawa S.A. - poinformowano w komunikacie spółki.

Zakład powstanie na Ostrowie Grabowskim - wyspie rzecznej na terenie szczecińskiego portu. Pierwsze odpady zostaną w nim zutylizowane w grudniu 2015 r.

Przetarg na budowę ogłoszono w sierpniu 2011 r. Oferty otwarto na początku stycznia. O kontrakt ubiegały się cztery przedsiębiorstwa: konsorcjum firm Warbud S.A., VINCI Environnement SAS, VINCI Environnement Polska Sp. z o.o.; RAFAKO S.A.; Mostostal Warszawa S.A.; konsorcjum firm: INTEGRAL Engineering und Umwelttechnik GmbH, ERBUD S.A.

Oferenci od momentu ogłoszenia wyników przetargu mają 10 dni na złożenie ewentualnych odwołań. Zatem umowa na budowę może zostać podpisana nie wcześniej niż 23 kwietnia.

Inwestycja ma być współfinansowana z funduszy unijnych w kwocie 255 mln zł. Pożyczki w wysokości 280 mln zł na projekt ma udzielić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki własne to 47 mln zł.

Zakład zostanie zaprojektowany w taki sposób, by pracował nieprzerwanie w systemie całodobowym. Jego moc przerobowa dzięki zastosowaniu dwóch linii technologicznych będzie wynosić 150 tys. ton rocznie i około 20 ton na godzinę. Ma dać również możliwość odzyskiwania energii cieplnej i elektrycznej. (PAP)