W czwartek zainaugurowano projekt, który wymyśliła i realizuje Fundacja Ekologiczna Arka. Samochód, który pomaga młodym ludziom przyswoić wiedzę na temat ochrony przyrody, oszczędzania energii i gospodarki odpadami przyjechał do Szkoły Podstawowej nr 10 w Katowicach.

Pojazd będzie wykorzystywany do prowadzenia warsztatów i lekcji przyrody oraz ekologii. Wszystkie zajęcia w Centrum pomyślano tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych.

„To naturalne rozwinięcie naszych dotychczasowych pomysłów i działań. Od kilku lat prowadzimy taką niestandardową edukację ekologiczną, a dzięki środkom unijnym i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska mogliśmy przygotować Centrum i wyprodukować wszystkie gry i przyrządy – po to, żeby edukować w sposób ciekawy, niekonwencjonalny, poprzez zabawę” - powiedział PAP Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka.

Pojazd Centrum ma zamontowane na dachu wiatraki i systemy solarne służące do zajęć o pożytkach ze stosowania odnawialnych źródeł. Zielone kino – zasilane dzięki energii wytworzonej za pomocą stacjonarnych rowerów – prezentuje walory przyrodnicze najbliższych okolic i jednocześnie pokazuje czym są odnawialne źródła energii. Wiele urządzeń w pojeździe zasilanych jest słońcem i z wiatrem, poprzez system modułów fotowoltaicznych oraz wiatraków zamontowanych na dachu samochodu.

Uczniowie szkół, które odwiedzi Centrum będą mogli uczestniczyć w grach terenowych, dydaktycznych i komputerowych związanych z ochroną przyrody. Dzięki symulacji komputerowej dowiedzą się o regionalnym ekosystemie i o tym, jak skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym w woj. śląskim. Chodzi o zdobycie wiedzy w sposób niestandardowy i promowanie prostych postaw i zachowań ekologicznych - tłumaczą organizatorzy Centrum.

„Nie chodzi chodzi o to, by dzieci wyniosły jakąś ogromną wiedzę, ale by miały poczucie, że brały udział w czymś wartościowym, fajnym. Liczymy, że po powrocie do domu powiedzą rodzicom, że miały w szkole świetną rzecz” - zaznaczył Owczarz.

Na ustalonej już trasie znalazło się 10 miast regionu, m.in. Bielsko-Biała, Częstochowa i Cieszyn, zgłosiło się 60 kolejnych szkół, które chcą skorzystać z atrakcji Centrum. Odwiedzi je co najmniej 15 tys. młodych ludzi.

Centrum kosztowało około 600 tys. zł. Projekt sfinansowano dzięki środkom unijnym, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Fundacji Arka.(PAP)
kon/ ls/