Gala, podczas której wręczono nagrody twórcom teatralnym z obu regionów, odbyła się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Każde z województw przyznało nagrody swoim artystom oddzielnie.

Nagrodzony spektakl pt. „Morrison/Śmiercisyn” powstał w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora imienia Alojzego Smolki. „Piąta strona świata według Kutza” jest wystawiana przez Teatr Śląski imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Talarczyk i Passini otrzymali też nagrody w kategorii „reżyser”.

Nagrody dla najlepszej aktorki w woj. śląskim otrzymała Danuta Lewandowska za rolę Matki w spektaklu pt. „Matki” Piotra Rowickiego w reżyserii Katarzyny Deszcz w Teatrze Nowym w Zabrzu. W woj. opolskim wyróżniono dwie aktorki - Martę Nieradkiewicz za rolę w spektaklu „Bracia i siostry” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu i Helenę Sujecką („Morrison/Śmiercisyn”)

Za najlepszych aktorów uznano Dariusza Chojnackiego („Piąta strona świata”) i Sambora Dudzińskiego („Morrison/Śmiercisyn”). W kategorii wokalno-aktorskiej jury nagrodziło Annę Noworzyn za rolę Elizy w spektaklu „My Fair Lady” Fredericka Loewe w reżyserii Roberta Talarczyka w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Za najlepszy spektakl dla młodych widzów został uznany „Sen nocy letniej” Williama Szekspira w reżyserii Mariana Pecko w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.

W kategorii scenografia w woj. śląskim triumfował Paweł Walicki (za scenografię do spektaklu „Bobiczek” Hanocha Levina w reżyserii Łukasza Kosa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu), a w woj. opolskim Zuzanna Srebrna za scenografię do spektaklu „Morrison/Śmiercisyn”.

Nagrody specjalne otrzymała słynna scenograf i kostiumolog Barbara Ptak oraz spektakl „Synek” z tekstami Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka w reżyserii Macieja Podstawnego wyprodukowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

"Złote Maski" przyznawane są z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej.(PAP)

kon/ abe/