To największa z tegorocznych inwestycji drogowych w Zielonej Górze. 15 proc. związanych z nią wydatków będzie pochodzić z budżetu miasta, natomiast pozostała część – prawie 25 mln zł – to pieniądze z funduszy unijnych, które udało się uzyskać z ministerstwa infrastruktury i rozwoju - poinformował PAP zastępca prezydenta Zielonej Góry ds. inwestycji i funduszy europejskich, Krzysztof Kaliszuk.

Zaplanowana na dziewięć miesięcy inwestycja przewiduje przebudowę trasy na odcinku 5,6 km. W ramach prac zostanie wymieniona nawierzchnia jezdni, krawężniki i chodniki. Powstanie także nowe rondo. Modernizacja obejmie również oświetlenie, które zostanie wymienione na oszczędne lampy ledowe.

Trasa Północna jest północną obwodnicą Zielonej Góry, a zarazem częścią dróg krajowych nr 27 i 32. Dzięki kilku skrzyżowaniom o ruchu okrężnym umożliwia kierowcom dotarcie do różnych części miasta bez konieczności przejazdu przez jego centrum czy też gęsto zabudowane dzielnice.

W ostatnich latach wzdłuż tej arterii powstało wiele firm co sprawia, że powoli z typowej obwodnicy zmienia się w drogę śródmiejską o dużym natężeniu ruchu. Trasa Północna została wybudowana w latach 90. minionego wieku. Od tego czasu nie była kompleksowo modernizowana, wykonywano jedynie doraźne remonty.

Przetarg na realizację inwestycji wygrało Przedsiębiorstwo Drogowe Kontrakt Sp. z o.o. z Krosna Odrzańskiego. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów drogowcom, kierowcy zmodernizowaną Trasą Północną pojadą w listopadzie br.