"To jest jedyna rzecz, która jest przewidywalna w naszym mieście już od ładnych paru lat. To jest też zwieńczenie trzydziestoletniej kariery trenera Edwarda Kujawy. Widać, że jeżeli jest kontynuacja i ktoś, kto buduje i czuwa nad drużyną, to te sukcesy przychodzą” – powiedziała Zdanowska na wtorkowym spotkaniu podsumowującym miniony sezon.

Do spotkania doszło w rektoracie Uniwersytetu Łódzkiemu, który w październiku 2011 r. objął opieką piłkarzy wodnych i umożliwił im trenowanie oraz rozgrywanie spotkań na swoim 25-metrowym basenie. Rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel podkreślił, że łódzcy piłkarze wodni tworzą wyjątkowy zespół.

„Wszyscy kochamy sport i bardzo się cieszymy, kiedy nasi ulubieńcy odnoszą sukcesy. To naprawdę jest olbrzymia radość. Najczęściej jest jednak tak, że po sukcesie się cieszymy, a później długo czekamy na powtórkę. W przypadku tej drużyny to już jest 16. tytuł. To są pewniaki. Dzisiaj świętujemy więc kolejne mistrzostwo, ale też poziom i perfekcję, jakie drużyna osiągnęła pod przywództwem trenera Edwarda Kujawy. Dzięki temu mistrzostwo przychodzi regularnie” – powiedział Nykiel.

Od szkoleniowca Ocmer UŁ ŁSTW prezydent Łodzi i rektor UŁ otrzymali pamiątkowe puchary. Wręczając je Kujawa podkreślił, że bez wsparcia uczelni mistrzowski serial już by się zakończył.

„Gdyby kilka lat temu pan rektor nie podał nam ręki, to nie byłoby tych medali. Medali, które należy szanować. Wiele osób mówi wprawdzie, że piłka wodna jest dyscypliną niszową, jednak ja się z tym nie zgadzam. Jest to dyscyplina olimpijska, a medal na IO jest taki sam za piłkę nożną, jak za piłkę wodną. Trudno więc mówić o dyscyplinie niszowej” – powiedział Kujawa.

Szkoleniowiec, który oprócz zespołu łódzkich waterpolistów prowadzi również reprezentację Polski, przed rozpoczęciem sezonu mówił, że myśli już o zakończeniu pracy trenerskiej. Nie będzie mu jednak łatwo rozstać się z ukochaną dyscypliną. Już teraz wiadomo, że zakończenie pracy Kujawa odłoży przynajmniej o cztery lata.

„Ostatnio mówiłem, że już kończę, ale wymyśliłem sobie, że skoro w Łodzi będzie nowa pływalnia, to w 2019 roku moglibyśmy zorganizować tu mistrzostwa Europy juniorów U-17. Taki cel sobie postawiłem i rozpocząłem już rozmowy na ten temat” – powiedział Kujawa, który zamierza też kontynuować pracę w klubie.

Na pucharach przekazanych Zdanowskiej i Nykielowi znalazło się m.in. szesnaście gwiazdek symbolizujących dotychczasowe mistrzostwa Polski. Szkoleniowiec zwrócił jednak uwagę, że jest na nich jeszcze miejsce przynajmniej na cztery kolejne. Kujawa i jego podopieczni mają o nie walczyć w kolejnych sezonach.

Pod szyldem Anilany, ŁSTW, ŁSTW UŁ i Ocmer UŁ ŁSTW łódzcy waterpoliści wywalczyli 16 tytułów MP w kategorii seniorów. Z tym wynikiem przeszli do historii, bo nikt nie zdobył więcej złotych medali. Jeden mniej w tabeli wszechczasów ma na koncie Stilon Gorzów.(PAP)