Na Podkarpaciu w drugim przetargu na świadczenie usług kolejowych w br. wygrały Przewozy Regionalne (PR). Pierwszy przetarg został odwołany, bo oferta PR była wyższa niż kwota zapisana w budżecie województwa o 11 mln zł. W nowym przetargu zmieniono warunki: zawieszono kursy o małym zainteresowaniu i niskiej rentowności oraz skrócono okres na realizację zamówienia do 10 miesięcy.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie wicemarszałek województwa podkarpackiego Wojciech Buczak, zawieszone zostały kursy, których przychód z biletów wynosił średnio ok. 5 proc., a pozostałe 95 proc. kosztów pokrywane było z rekompensaty z urzędu marszałkowskiego.

Buczak dodał, że zarząd rozmawiał z samorządami, na terenie których zawieszono kursowanie pociągów, o przywróceniu kursów. „Złożyliśmy propozycję, że będziemy pokrywać 75 proc. kosztów tych przewozów, a 25 proc. niech pokryją razem pasażerowie i samorządy. Samorządy pozytywnie na to zareagowały, gorzej będzie pewnie z przewoźnikiem” - zaznaczył.

Według Buczaka najszybciej przywrócone zostaną kursy pociągów na linii Jarosław-Horyniec, jest też szansa, że pociągi będą znów jeździć na trasie Jasło-Zagórz. Wiążące decyzję mają zapaść po kolejnych spotkaniach zarządu województwa z lokalnymi samorządami.

Wicemarszałek poinformował również, że zarząd planuje powołać Wojewódzki Fundusz Kolejowy, do którego wpłacałyby pieniądze m.in. lokalne samorządy. Zastrzega, że nie będzie to stanowiło dużego obciążenia ich budżetów.

„Pieniądze złożone razem, do jednego funduszu będą przeznaczone na rzecz ucywilizowania warunków na liniach kolejowych. Przy pomocy funduszu chcemy np. +ożywić+ przystanki i dworce kolejowe. Planujemy wybudować parkingi, gdzie można by zostawić samochód i przesiąść się do pociągu. Chcemy tworzyć nowe przystanki kolejowe np. przy zakładach pracy, tam gdzie są duże skupiska ludzi” - mówił Buczak.

Na piątek związki zawodowe działające na kolei planowały pikietę pod urzędem wojewódzkim w Rzeszowie. Jak powiedział Buczak, po rozmowie z zarządem związkowcy zrezygnowali z tych planów.

W regionie zawieszone zostały kursy pociągów na liniach m.in. Jasło-Zagórz (4 połączenia), na linii Kraków-Tarnów-Rzeszów-Przemyśl (5 połączeń); Przeworsk-Stalowa Wola Rozwadów (6 połączeń); Rzeszów-Jasło (6 połączeń) czy Jarosław-Horyniec-Zamość (10 połączeń).