Jak poinformował PAP dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych (ZLiBK) Zbigniew Karpowicz, z ponad 44 mln zł zobowiązań 29 mln zł to zaległości zasądzone już przez sąd.

"Sąd wydał na taką kwotę nakazy zapłaty, więc jest to tylko kwestia wyegzekwowania należności przez komornika" - podkreślił Karpowicz.
Z wyliczeń ZLiBK wynika, że zaległości wobec gminy ma ponad 69,23 proc. najemców. Do tej statystyki wliczani są lokatorzy, którzy zalegają nawet z jednomiesięcznym czynszem. Jednak najwyższe zadłużenia wynoszą nawet ponad 100 tys. zł.

Według Karpowicza najczęstszą przyczyną popadania lokatorów w zadłużenie jest ubóstwo, a także brak stałej pracy lub niemożność podjęcia pracy z uwagi na orzeczenia o niepełnosprawności. "Lokatorzy tłumaczą również, że nie płacą za mieszkanie, bo w pierwszej kolejności wykupują leki. Są i tacy, którzy uchylają się od płacenia z zasady" - dodał.

Od listopada ub. roku lokatorzy mieszkań komunalnych mogą odpracować dług. Jednak - jak podkreślił dyr. Karpowicz - mimo takiej możliwości nie ma zbyt wielu chętnych na tę formę spłaty zobowiązań. Do tej pory zgłosiły się 23 osoby.

Mogą oni podejmować pracę w instytucjach i placówkach komunalnych - chodzi na przykład o sprzątanie szkół, przedszkoli, magistratu czy zakładu budynków komunalnych, porządkowanie zieleni miejskiej, drobne naprawy i remonty. Stawka za godzinę wynosi 10 zł; dłużnik nie dostaje do ręki pieniędzy, ale wypracowana kwota jest mu +zdejmowana+ z zadłużenia czynszowego. Odpracowywać dług mogą nie tylko najemcy, ale także członkowie ich rodzin.

Zadłużenie lokatorów wobec gminy powoduje, że ZLiBK nie płaci regularnie miejskim spółkom za energię cieplną i wodę. Zobowiązania wobec Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz innych dostawców usług wynoszą 4,8 mln zł.

Natomiast wobec wspólnot mieszkaniowych, w których gmina ma lokale komunalne, Zakład Lokali Komunalnych zalega z 3,5 mln zł. W Olsztynie są 5 tys. 63 lokale komunalne. (PAP)