Dostawca EZT (elektrycznych zespołów trakcyjnych) wyłoniony zostanie w ogłoszonym kilka dni temu przetargu. Termin składania ofert mija na początku kwietnia br. Zwycięzca przetargu będzie musiał dostarczyć pociągi najpóźniej do końca czerwca - poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego marszałka.

Pojazdy po modernizacji mają wozić pasażerów przez co najmniej 15-20 lat. Jak zapewniał wicemarszałek zachodniopomorski Wojciech Drożdż, zmodernizowane pociągi zapewnią komfort i bezpieczeństwo pasażerom.

Drożdż powiedział także, że województwo zamierza kupić 25 nowoczesnych elektrycznych pociągów. Jak dodał, będzie to możliwe w ramach przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

W 2012 r. Zachodniopomorskie kupiło siedem używanych EZT serii EN57. W listopadzie 2013 r. pierwsze zmodernizowane składy trafiły na tory w województwie.

Obecnie w dyspozycji Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, świadczącego kolejowe przewozy pasażerskie w Zachodniopomorskiem, znajduje się 70 EZT. Ich średnia wieku wynosi ponad 35 lat. Wyłączone z eksploatacji z różnych przyczyn są 23 składy.

Województwo Zachodniopomorskie jest właścicielem czternastu nowoczesnych spalinowych pojazdów szynowych i czterech starszego typu; wszystkie obsługują niezelektryfikowane linie. Do Zachodniopomorskiego ma także trafić 12 nowoczesnych elektrycznych pociągów typu 31WE Impuls. Pod koniec 2013 r. w ramach tzw. Zachodniej Grupy Zakupowej, obejmującej Lubuskie i Zachodniopomorskie, podpisano umowę na zakup dwóch pociągów tego typu. Grupa zmierza kupić w sumie 14 pociągów - dwa z nich będą własnością woj. lubuskiego. (PAP)