20 października obchodzony jest Europejski Dzień Seniora, którego celem jest uświadamianie i kształtowanie roli osób starszych w społeczeństwie. Samorząd woj. śląskiego przypomina, że starzenie się społeczeństwa jest i będzie jednym z najważniejszych wyzwań.

Organizatorzy Wojewódzkiego Tygodnia Seniora - Marszałek Województwa Śląskiego, Śląska Rada ds. Seniorów przy współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach i Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach - chcą skupić się przede wszystkim na bezpieczeństwie najstarszych przedstawicieli społeczeństwa.

"Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych wartości i potrzeb społecznych, którą trzeba zapewnić, by móc się rozwijać. Osoby starsze szczególnie narażone są na zagrożenia wynikające z wieku oraz niedostosowania otoczenia do potrzeb seniorów" - powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

„W naszym województwie ciągle nad tym pracujemy. By nasze działania były skuteczne, potrzebujemy wsparcia ze strony samych zainteresowanych. Dlatego z tegoroczną konferencją na temat bezpieczeństwa seniorów dotrzemy do mieszkańców wszystkich czterech subregionów województwa” – dodał.

Organizatorzy spotkań przekonują, że konieczne jest zachęcenie osób starszych, by mówiły o tym, czego oczekują. Będą o to pytane podczas czterech konferencji „Śląskie Bezpieczne dla Seniora”. Pierwsza z nich będzie miała miejsce we wtorek w Mysłowicach. Kolejne zaplanowano w środę, czwartek i piątek w Bielsku-Białej, Częstochowie i Rybniku.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane założenia kampanii województwa pod nazwą „Śląskie dla Seniora” oraz projektu „Koperta życia. Ratunek czeka w lodówce”. Ratownicy medyczni Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego opowiedzą o pierwszej pomocy, a policjanci – o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Dr Aleksandra Wentkowska, która jest pełnomocnikiem terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach, wygłosi prelekcję na temat praw seniorów.

W sobotę, na zakończenie Wojewódzkiego Tygodnia Seniora, w Parku Śląskim w Chorzowie odbędzie się II Bieg Białej Wstążki – impreza, której celem jest podnoszenie świadomości o zjawisku przemocy w społeczeństwie i konieczności aktywnego przeciwstawiania się wszelkim jej przejawom. Tym razem uczestnicy pobiegną przeciwko przemocy wobec osób starszych. Udział w Biegu jest bezpłatny.(PAP)