Już w niedzielę burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański powiedział PAP, że otrzymał informację z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o zwiększeniu do tej kwoty rządowej pomocy doraźnej dla trzech najbardziej poszkodowanych rodzin.

Rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube wyjaśnił w poniedziałek, że aby zadeklarowane przez KPRM środki mogły trafić do poszkodowanych, musi o nie formalnie wystąpić wojewoda. "Wypłata zasiłków następuje przez samorządy, ale koordynacją wypłat zajmuje się wojewoda" - powiedział.

W nocy z czwartku na piątek w Murowanej Goślinie (wielkopolskie) doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru. Zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne i budynek gospodarczy. Kilkanaście innych budynków zostało uszkodzonych.

Poszkodowanych zostało łącznie 21 rodzin; nie było ofiar. Operatorem gazociągu jest spółka Gaz-System. W piątek szef MSWiA Joachim Brudziński przyznał 108 tys. zł na zasiłki do 6 tys. zł dla rodzin, których domy uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Także w piątek Gaz-System przekazał po 10 tys. zł doraźnej pomocy na rzecz trzech rodzin, które potraciły domy.

Dariusz Urbański mówił PAP w niedzielę, że trzy najbardziej poszkodowane rodziny już dostały po 16 tys. zł. Zadeklarował też, że w związku z deklaracją z KPRM, jeszcze w poniedziałek samorząd wypłaci im kolejne 14 tys. zł.

Od piątku trzy rodziny, których domy uległy całkowitemu zniszczeniu przebywają u bliskich. Monika Paluszkiewicz z Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie powiedziała PAP w poniedziałek, że najpilniejsze potrzeby materialne, jakie te rodziny wskazywały, zostały już zaspokojone. Prawdopodobnie w środę pierwsza rodzina wprowadzi się do lokalu zastępczego.

Po zdarzeniu bez gazu pozostawało ok. 3,5 tys. odbiorców z Murowanej Gośliny i kilkunastu innych miejscowości. Polska Spółka Gazownictwa poinformowała w poniedziałek o przywróceniu dostaw gazu do wszystkich odbiorców, którzy zostali pozbawieni tego paliwa. (PAP)