Podobnie jak podczas zeszłotygodniowego spotkania zarządów woj. świętokrzyskiego i łódzkiego, również i tym razem głównym tematem spotkania były inwestycje w drogi łączące oba regiony.

Jak poinformował we wtorek PAP marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas wspólnie z samorządowcami z Lublina uznali drogę nr 74 Sulejów-Zosin za bardzo ważną, jeśli chodzi o transport między regionami. "Będziemy wspólnie lobbować za wpisaniem tej trasy na listę projektów kluczowych w przyszłej perspektywie unijnej" - zapowiedział Jarubas.

Samorządowcy rozmawiali także o specjalizacjach ponadregionalnych, czyli obszarach gospodarczych, które województwa mogą wspólnie wspierać. "Na pewno jest to rolnictwo oraz turystyka uzdrowiskowa. Jesteśmy zgodni, że w tym zakresie mogą powstawać wspólne projekty" - podkreślił marszałek.

Jednym z tematów spotkania była także budowa sieci ścieżek rowerowych z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej" oraz ochrona środowiska.

W ostatnich tygodniach zarząd województwa świętokrzyskiego spotyka się z samorządowcami z sąsiednich regionów. Porozumienia o współpracy zostały już podpisane z województwem małopolskim oraz łódzkim.

W najbliższym czasie samorządowcy z Kielc i Lublina mają spotkać się na kolejnym spotkaniu, tym razem na Lubelszczyźnie.