Rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu (ZDZiT) w Olsztynie Paweł Pliszka podał PAP, że od stycznia tego roku, kiedy zaczęto wprowadzać Olsztyńską Kartę Miejską (OKM) do końca maja wydano ich prawie 2,5 tysiąca. W większości użytkownikami OKM są studenci i uczniowie, którzy korzystają z 50 procentowych ulg w przejazdach na komunikację miejską.

Jak podkreślił, to dobry wynik jak na początek funkcjonowania OKM, bo wydane mieszkańcom Olsztyna karty stanowią 10 procent wszystkich wydanych biletów sieciowych w olsztyńskiej komunikacji zbiorowej. Każdego miesiąca z biletów wielokrotnego przejazdu korzysta 21 tysięcy mieszkańców.

"Namawiamy korzystających z komunikacji miejskiej mieszkańców do zamiany papierowych biletów na ich wersję elektroniczną, zaletą Olsztyńskiej Karty Miejskiej jest to, że podczas przejazdu autobusem nie trzeba posiadać żadnych dodatkowych dokumentów upoważniających do zniżek. Informacja o nich jest wprowadzona w formie zapisu elektronicznego do karty"- podkreślił Paweł Pliszka.

 

Dodał, że o możliwości zakupu Olsztyńskiej Karty Miejskiej informowani są także abonenci kart postoju w strefach płatnego parkowania - właściciele i użytkownicy samochodów osobowych. Kartą można płacić za parkowanie w strefach w śródmieściu.

Jesienią, gdy na ulice Olsztyna wyjadą tramwaje plastikową kartą będzie można opłacić przejazd tym środkiem transportu komunikacji zbiorowej. Komunikacja tramwajowa dzięki unijnym dotacjom powraca do stolicy Warmii i Mazur po 50 latach. Obecnie trwa budowa 3 linii tramwajowych, które połączą duże osiedla tak zwane sypialnie miasta ze śródmieściem, dworcem kolejowym i miasteczkiem studenckim oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Kortowie.

Karta miejska oparta jest na systemie wykorzystywanym w kartach elektronicznych.

Elektroniczna olsztyńska karta miejska oferowana jest w dwóch formach: spersonalizowanej wystawionej na konkretne nazwisko oraz na okaziciela tzw. e-portmonetka. Opłata za przejazd komunikacją zbiorową jest pobierana poprzez zbliżenie karty do przystosowanego do niej czytnika, który informuje o dokonaniu transakcji dźwiękiem oraz sygnałem świetlnym.

Docelowo, kartą będzie można "płacić" za wiele usług miejskich np. za wstępy do instytucji sportowych czy kulturalnych - na baseny, do parku wodnego czy planetarium.

Wprowadzenie karty miejskiej w Olsztynie jest elementem projektu "Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie". (PAP)

ali/ dym/