Środki otrzymało w sumie 58 gmin w Wielkopolsce.

„Robimy wszystko, żeby pieniądze trafiły w ciągu kilku dni na konta poszkodowanych mieszkańców. Przelaliśmy już znaczną część środków, dlatego liczę na to, że samorządy szybko i sprawnie przekażą rządową pomoc osobom poszkodowanym” – powiedział w poniedziałek wojewoda Zbigniew Hoffmann.

Biuro prasowe WUW podało w poniedziałek, że w wyniku nawałnic i burz, które 11 sierpnia przeszły nad regionem, straty odnotowano między innymi w infrastrukturze szkół i przedszkoli. Z dotychczas przekazanych wojewodzie wielkopolskiemu raportów wynika, że uszkodzenia wystąpiły w obiektach na terenie 32 jednostek samorządu terytorialnego.

 

"Największe uszkodzenia zgłosiły gminy: Gostyń, Gniezno, Września, Jaraczewo, Nowe Miasto nad Wartą, Miejska Górka. Wiatr uszkodził lub zerwał dachy, opierzenia, odnotowano także zalania sal i piwnic. W przypadku obiektów szkolnych i przedszkolnych zniszczeniu uległo ogrodzenie, sprzęt na placach zabaw i boiskach oraz drzewostan" – poinformował rzecznik wojewody Tomasz Stube.

 

Jak dodał, z informacji, które wpłynęły do wojewody, wynika, że zajęcia we wszystkich szkołach, po usunięciu szkód, rozpoczną się zgodnie z harmonogramem.

W ubiegłym tygodniu WUW podał, że wskutek nawałnic w regionie ucierpiało przeszło 2,1 tys. gospodarstw rolnych. Poniesione przez rolników straty szacowane są na ponad 18,2 mln zł.

(PAP)