Rzeczniczka prasowa opolskiego ratusza Alina Pawlicka-Mamczura podała, że zarząd Aglomeracji Opolskiej zaproponował, a potem przyjął kandydaturę Początka na stanowisko dyrektora biura podczas środowego spotkania. W związku z tym wiceprezydent zwrócił się o odwołanie ze stanowiska. Swoją dotychczasową funkcję będzie pełnił do końca stycznia.

Pawlicka-Mamczura dodała, że nie ma planu powoływania następcy Początka. Jego dotychczasowe kompetencje – a podlegały mu m.in. wydział oświaty oraz wydział zarządzania zasobem komunalnym – mają do czasu powrotu z chorobowego prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego przejąć pozostali wiceprezydenci miasta: Krzysztof Kawałko i powołana niedawno Danuta Wesołowska.

Początek powiedział PAP, że funkcja dyrektora biura Aglomeracji Opolskiej to dla niego wyjątkowe wyzwanie, bo będzie mógł je stworzyć od podstaw i według własnego pomysłu. Poinformował, że siedziba Aglomeracji mieścić się będzie w biurowcu przy ul. Horoszkiewicza w Opolu, a liczba zatrudnionych w nim osób ma zależeć od ilości zadań, którymi instytucja będzie się zajmować. "Do połowy tego roku będzie to zapewne nie więcej niż pięć osób" – dodał Początek.

Pytany o plany działania biura mówił m.in. że w pierwszej kolejności będą one polegać na tworzeniu podstaw funkcjonowania – m.in. regulaminów, umów o poszczególne świadczenia itp. W dalszej kolejności będzie to m.in. aplikowanie o fundusze unijne w imieniu Aglomeracji Opolskiej, ich obsługa, konkursy na granty.

Umowa dotycząca zatrudnienia Początka na stanowisko dyrektora biura Aglomeracji Opolskiej ma być podpisana na czas nieokreślony. Ze stanowiska może go odwołać zarząd aglomeracji.

Aglomeracja Opolska to 20 samorządów skupionych wokół stolicy regionu. Gminy stowarzyszyły się w 2012 r. Samorządy wchodzące w skład aglomeracji chcą współpracować m.in. w takich dziedzinach jak rozwój gospodarczy, pozyskiwanie inwestorów, transfer nowych technologii z centrów naukowych Opola do podmiotów gospodarczych aglomeracji, transport zbiorowy czy ochrona przeciwpowodziowa. Z informacji podanych na stronie Aglomeracji wynika, że ma ona blisko 2,3 tys. km. kw. powierzchni, a zamieszkuje ją ponad 330 tys. osób.

Zarząd aglomeracji tworzą jej przedstawiciele. W jego skład wchodzą prezydent Opola oraz burmistrzowie Krapkowic, Dobrzenia Wielkiego, Gogolina i Ozimka.

Krzysztof Początek sprawował stanowisko wiceprezydenta miasta od 2011 roku. To drugi wiceprezydent miasta, który przestanie pełnić funkcję w ostatnich kilku miesiącach. W październiku odwołany z funkcji został Arkadiusz Wiśniewski, który potem wystąpił z PO. Powodem jego odwołania była utrata zaufania zwierzchnika.