"Odbiory techniczne na bulwarach zakończone - mamy pozwolenie na użytkowanie. W niedzielę zapraszamy warszawiaków na nowe bulwary" - przekazała Kłąb.

Przebudowa całych bulwarów jest podzielona na kilka etapów. Pierwszy to Bulwar Jana Karskiego - od ul. Boleść do Mostu Śląsko-Dąbrowskiego (na tym odcinku nazywany też Bulwarem Starzyńskiego), drugi to bulwar biegnący od Mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Centrum Nauki Kopernik, trzeci to odcinek między mostem Świętokrzyskim z pomnikiem Syreny do wysokości ul. Tamka oraz bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego aż do Portu Czerniakowskiego.

Na liczącym kilometr długości bulwarze Karskiego powstała m.in. droga rowerowa, miejsca do cumowania łodzi, pawilon, taras widokowy oraz inne drobne obiekty. Ratusz zapewnia, że promenada została zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych oraz rodzicach z dziećmi w wózkach.

Z okazji otwarcia pierwszego fragmentu przebudowanych bulwarów miasto przygotowało kilka atrakcji dla mieszkańców w godz. 12-21. Będą gry i zabawy przy melodiach dawnej Warszawy, swój program przedstawi Teatr Akt.

Mieszkańcy Warszawy będą mieli także okazję do bezpłatnego przeprawienia się przez Wisłę na drewnianych łodziach.

O godz. 14 kajakarze z Fundacji KIM dadzą pokaz pływania synchronicznego, a o godz. 16.30 zaprezentują się kajakarze z Fundacji AVE. Zawodnicy zmierzą się także w mini wyścigu o Kotwicę Powstania.

W godz. 17-19 ratusz zaprasza na Potańcówkę Warszawską. Będzie to kontynuacja cyklu "Dancingów 60-lecia" organizowanych przy Multimedialnym Parku Fontann z okazji jubileuszu Stołecznej Estrady.

W trakcie przebudowy pierwszego i drugiego odcinka bulwarów, miasto odstąpiło od umowy z wykonawcą - Hydrobudową Gdańsk. Ratusz tłumaczył, że powodem tej decyzji było zawarcie przez Hydrobudowę cesji wierzytelności bez zgody inwestora, niezgłoszenie podwykonawców zgodnie z kontraktem i brak gwarancji terminowego ukończenia budowy. 6 lutego teren budowy bulwarów został przejęty przez miasto.

Aby jak najszybciej dokończyć prace, ratusz zdecydował, że przeprowadzi je miejski zakład budżetowy - Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

Natomiast wykonawca kolejnych etapów bulwarów ma zostać wyłoniony w przetargu. Rozwiązanie umowy z Hydrobudową Gdańsk oznacza konieczność zlecenia projektantowi tzw. projektu różnicowego uwzględniającego już wykonane prace.

Na przebudowanych bulwarach będzie wodny park zabaw, plaża miejska, ogrody dydaktyczne, amfiteatr i siedem pawilonów: w tym galerie, pawilon plażowy i kawiarnie, pomosty dla jednostek indywidualnych, zostanie wykonana również kaskada wodna od pomnika Syreny w stronę Wisły.

Miasto w latach 2009-2014 zrealizowało kilkanaście różnych inwestycji nad Wisłą, na które przeznaczyło 227 mln zł. Na kolejne, do roku 2020, ma przeznaczyć kolejne 200 mln zł.(PAP)