O inauguracji regionalnego programu "Warmia i Mazury dla Dużej Rodziny" poinformował w piątek marszałek Gustaw Marek Brzezin. Tego dnia do honorowania ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny i wprowadzenia ulg w cenach biletów zobowiązały się wszystkie instytucje kultury podległe samorządowi wojewódzkiemu.

Brzezin podkreślił, że wspieranie rodzin wielodzietnych jest szczególnie ważne w regionie, który cechuje wysoki poziom ubóstwa i niekorzystne prognozy demograficzne. Jak zaznaczył, samorząd zaczyna od wprowadzenia zniżek we własnych placówkach kultury, ale liczy, że do programu przystąpią też inne instytucje i firmy. Zapowiedział, że urząd będzie prowadził kampanię promującą to przedsięwzięcie.

Marszałek powiedział też, że ulgi wprowadzono celowo teraz, ze względu na rozpoczynające się od poniedziałku w woj. warmińsko-mazurskim ferie szkolne. Ocenił, że pomoże to skorzystać z nich tym z ok. 200 tys. dzieci w regionie, których nie stać na zorganizowany wypoczynek.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny obowiązuje od początku roku; wcześniej Karta funkcjonowała na podstawie rządowego programu. Przysługuje ona rodzinom z co najmniej trójką dzieci, można uzyskać ją we własnym urzędzie gminy, obowiązuje w całym kraju. Dodatkowo osiem gmin w regionie wprowadziło też "lokalne karty" - uprawniają one jednak do ulg jedynie rodziny zameldowane na tym terenie.

Instytucje, które podpisały porozumienia z marszałkiem, mają honorować karty ogólnopolskie. "Mieszkańcy innych województw, którzy mają taką kartę, mogą teraz uzyskać zniżki w muzeach czy teatrach również naszego regionu" - wyjaśniła dyr. Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie Wiesława Przybysz.

Do wprowadzenia różnego rodzaju ulg i zniżek w cenach biletów zobowiązały się w piątek: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i jego siedem oddziałów, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu i Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie.

"Od dawna mieliśmy ulgi dla młodzieży szkolnej czy karnety rodzinne, ale tak dużych zniżek, jakie wprowadza Karta Dużej Rodziny, jeszcze nie było. Uprawnia ona do zakupu biletów za połowę ceny" - powiedziała PAP dyr. Muzeum Warmii i Mazur Elżbieta Jelińska.

Jak oceniła, "dla dużych rodzin każdy grosz się liczy", więc po wprowadzeniu ulg może zwiększyć się liczba zwiedzających. Olsztyńskie muzeum i jego oddziały odwiedza rocznie ok. 125 tys. widzów. Ponad 30 proc. z nich to dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie szkół podstawowych, uczestniczący głównie w warsztatach i tzw. lekcjach żywej historii.

Według szacunków Urzędu Marszałkowskiego, do uzyskania Kart Dużej Rodziny kwalifikuje się 40 tys. rodzin z Warmii i Mazur. Z danych GUS wynika, że rodziny wielodzietne w Polsce to 3,4 mln osób.

Zdaniem Małgorzaty Zapert z olsztyńskiego koła Związku Dużych Rodzin "3 plus", wprowadzenie ulg w instytucjach kulturalnych, to dobry pomysł, choć - jak zauważyła - dla wielu osób najistotniejsze są zniżki związane z komunikacją czy codziennym życiem. "Mimo wszystko musimy liczyć się z pieniędzmi. Na pewno będzie to jednak zachęta, żeby odwiedzić muzeum, szczególnie w wakacje" - mówiła.

Karty przysługują rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat lub do 25 - gdy się ono uczy. W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku. Karta przysługuje samotnemu rodzicowi, rodzicom (także zastępczym, opiekunom w pieczy zastępczej), małżonkowi rodzica.

Karta uprawnia do zniżek nie tylko w instytucjach publicznych, ale też oferowanych przez przedsiębiorców, którzy mają umowy z ministrem pracy lub wójtami. Wykaz uprawnień oraz instytucji i podmiotów je przyznających zamieszcza na stronie internetowej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.(PAP)