Tyszkiewicz wystartuje z własnego komitetu, który oprócz listy kandydatów do rady miasta wystawi też listę w wyborach do rady powiatu nowosolskiego. Nie wyklucza również wspólnego startu wraz z bezpartyjnymi samorządowcami do sejmiku województwa lubuskiego.

Tyszkiewicz powiedział PAP, że zdecydował się na kolejny start w wyborach, gdyż chciałby dokończyć rozpoczęte i zaplanowane inwestycje, kontynuując dynamiczny rozwój gospodarczy Nowej Soli.

Zapowiedział, że w wyborach w mieście i powiecie będzie utworzony Komitet Wyborczy Wyborców „Wadim Tyszkiewicz", a w wyborach do sejmiku o nazwie "Lepsze Lubuskie". Na ich listach kandydatów znajdą się bezpartyjni działacze społeczni, przedsiębiorcy i rolnicy.

Główne założenia programu wyborczego Tyszkiewicza to m.in: kontynuacja rozwoju gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy, przebudowa Centrum Kultury, budowa kompleksu sportowego czy rozbudowa Parku Naukowo-Technologicznego "Interior" i rozwiązanie problemów komunikacji publicznej w mieście i powiecie.

„Ważne jest optymalne przygotowanie się do sięgnięcia po środki unijne w nowym okresie programowania i utrzymanie przez Nową Sól roli jednego z liderów w projektach regionalnych” - podkreślił prezydent miasta.

Wadim Tyszkiewicz urodził się w 1958 r. na przedmieściach Hancewicz, na byłych kresach wschodnich Rzeczypospolitej. Do Nowej Soli przyjechał w 1967 r. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej.

W 1986 r. założył firmę, która zajmowała się najpierw handlem oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, a później była autoryzowanym dystrybutorem wielu producentów komputerów oraz twórcą oprogramowania.

Tyszkiewicz jest bezpartyjny, aktywnie angażował się w sprawy Nowej Soli. W 2002 r. wraz z grupą sympatyków powołał stowarzyszenie Nowosolski Sojusz Niezależnych.

Wygrał pierwsze bezpośrednie wybory na prezydenta miasta. Jest nim nieprzerwanie trzecią kadencję. W ostatnich wyborach zdobył 87 proc. poparcia.

Obecnie pełni funkcje prezesa Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.

Tyszkiewicz jest żonaty, ma troje dzieci. (PAP)