Pod koniec lutego na sesji rady gminy Raszyn radni odrzucili uchwałę, która zakładała utworzenie w gminie dwóch szkół podstawowych. Po posiedzeniu rady gminy przewodniczący rady Dariusz Marcinkowski podał się do dymisji, a mieszkańcy Raszyna zapowiedzieli wówczas zorganizowanie referendum i zbiórki podpisów pod wnioskiem o odwołanie rady gminy oraz wójta.

O rozpoczęciu zbiórki podpisów pod referendum poinformowała w sobotę na konferencji w Raszynie pełnomocniczka komitetu referendalnego Aneta Wrotna, a także rzecznik PO Jan Grabiec, rzecznik PSL Jakub Stefaniak oraz Piotr Kandyba z Nowoczesnej.

 

W oświadczeniu przesłanym PAP przedstawicielka Stowarzyszenia Edukacja dla Gminy Raszyn i pełnomocniczka komitetu referendalnego Aneta Wrotna podkreśliła, że wniosek mieszkańców jest „wyrazem sprzeciwu wobec arogancji władzy samorządowej, która nie liczy się z mieszkańcami”.

Jak dodała Społeczny Komitet Referendalny "NIE dla przyłączenia Raszyna do Warszawy, TAK dla dobrych szkół" chce odwołania władz Raszyna. Przedstawiciele komitetu protestują również przeciwko wyrażeniu poparcia przez wójta gminy Andrzeja Zaręby planom przyłączenia Raszyna do metropolii warszawskiej.

 

„W myśl zasady +Nic o nas bez nas+ wyrażamy sprzeciw dla rozbicia gminnej społeczności, zagrabienia naszych podatków, czekających nas metropolitarnych podwyżek i odebrania nam statusu Gminy Wiejskiej i płynących z tego korzyści” – czytamy w oświadczeniu przedstawicieli komitetu referendalnego.

 

Według mieszkańców Raszyna utworzenie jednej szkoły podstawowej spowoduje odebranie dzieciom szans na dobrą edukację. W oświadczeniu Wrotna zaznaczyła, że mieszkańcy Raszyna sprzeciwiają się także działaniom „niekompetentnych i nieodpowiedzialnych” urzędników gminy, których działania – zdaniem Wrotnej – powodują obciążenia dla mieszkańców, w tym 60-milionowy dług.

 

Jan Grabiec w rozmowie z PAP poinformował, że komitet referendalny rozpoczął już zbiórkę podpisów, których – dla uznania wniosku za ważny – ma być 1700. Jak dodał komitet ma na zebranie podpisów kilka tygodni.

Stefaniak w rozmowie z PAP podkreślił, że mieszkańcy chcą odwołania wójta gminy, ponieważ to wójt chciał przyłączyć gminę Raszyn do Warszawy (zgodnie z projektem tzw. ustawy metropolitarnej autorstwa PiS) wbrew woli mieszkańców oraz chciał utworzenia jednej szkoły podstawowej w miejsce dwóch.

"Radni podjęli uchwałę, żeby dwie szkoły połączyć w jednego molocha, tam będzie 1500 dzieci się uczyć” – zauważył Stefaniak.

 

Według niego wójt nie konsultował decyzji o utworzeniu jednej szkoły podstawowej z mieszkańcami. Stefaniak zaznaczył, że mieszkańcy nie chcą w tej chwili informować, ile udało im się zebrać podpisów. (PAP)

mro/ par/