Pierwsze drzewo przy ul. Wyszogrodzkiej, którędy biegnie droga krajowa nr 62 Włocławek-Warszawa, posadził prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, a cztery następne przedstawiciele klubu Wisła Płock, pobliskich galerii handlowych oraz dziennikarze.

Jak poinformował PAP Hubert Woźniak, z biura prasowego płockiego Urzędu Miasta, na początku akcji wzdłuż ul. Wyszogrodzkiej zasadzonych zostanie w sumie 75 lip drobnolistnych oraz 18 grabów. „Pozostałe 684 drzewa zostaną posadzone w tym roku w całym Płocku w wybranych specjalnie miejscach. Szczegółowy plan nasadzeń przygotowuje Wydział Strategii Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Architektury” – zapowiedział Woźniak.

Dodał, że część drzew zostanie zasadzona 10 i 11 maja podczas odbywającego się wtedy Święta Miasta i Pikniku Europejskiego. „Do akcji sadzenia drzew z okazji 777. rocznicy lokacji Płocka chcemy zaprosić przedstawicieli miast partnerskich, goszczących na dorocznym Pikniku Europejskim” – powiedział Woźniak.

Płock ma trzynaście miast partnerskich, w tym m.in. Darmstadt w Niemczech, Fort Wayne w USA, Forli we Włoszech, Możejki na Litwie, Bielce w Mołdawii, Huai'an w Chinach i Żytomierz na Ukrainie.

Udokumentowane początki grodu w Płocku sięgają X wieku. Miasto otrzymało przywilej lokacyjny w 1237 r., czyli znacznie wcześniej niż np. Kraków (1257 r.). Akt, nadany z inicjatywy księcia Konrada I Mazowieckiego (1187-1247) zachował się w dokumencie biskupa płockiego Piotra, który sprawował ten urząd w latach 1232-39. Dokument, przechowywany w Archiwum Diecezjalnym w Płocku, został spisany na pergaminie i liczy 30 wierszy.

Akt lokacji Płocka zaczyna się od słów: "Wszystko, co dzieje się w czasie, razem z czasem ginie, jeżeli nie zostanie przez dowód piśmienny uwiecznione /.../”. (PAP)