Z okazji uruchomienia placówki minister Elżbieta Rafalska przesłała do władz Ostrowa Wlkp. list, w którym podkreśliła, że "polityka prorodzinna oznacza troskę o wszystkie pokolenia – także o seniorów". "To oni pełnią niezwykle ważną rolę w społeczeństwie, a w szczególności w rodzinie, poprzez życiową wiedzę i doświadczenie wnoszą olbrzymi wkład w ich rozwój, a swoją radą i mądrością służą młodszym pokoleniom" - napisała.

Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek powiedziała, że w mieście dotąd brakowało takiego miejsca. Koszt adaptacji budynku na klub Senior + wyniósł 350 tysięcy zł. Miasto ze swojego budżetu wydało 200 tysięcy, pozostałe 150 tys. dołożyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dzięki ministerialnej dotacji – jak poinformowała – udało się nie tylko zmodernizować obiekt, ale także wyposażyć w niezbędny sprzęt. By ułatwić dostęp do klubu osobom niepełnosprawnym zamontowano także windę.

Klimek powiedziała, że to ostrowscy seniorzy wielokrotnie sygnalizowali potrzebę powstania takiego miejsca.

"Oni borykają się z różnymi chorobami, ale ich najgorszą chorobą jest samotność" - powiedziała. Dlatego władze miasta postanowiły stworzyć miejsce, gdzie osoby starsze będą mogły spotkać się, poczytać prasę, wspólnie obejrzeć film, wypić kawę czy porozmawiać.

"Mam nadzieję, że będą też mieli okazję do zawierania nowych znajomości, a może przyjaźni" – dodała prezydent.

Miasto powierzyło prowadzenie klubu stowarzyszeniu "Ludzie dla Ludzi". Zgodnie z ofertą stowarzyszenia w ciągu roku odbywać się będą w klubie różnorodne zajęcia dla seniorów: informatyczne, edukacyjne, kulturalne czy usprawniające aktywność ruchową.

Klub jest czynny od poniedziałku do piątku, od 9 do 13 i od 15 do 19.(PAP)

Gminne rady seniorów - wykładnia przepisów, Monika Augustyniak

Gminne rady seniorów>>