Tablicę z wizerunkiem Emina Paszy (pierwotnie Eduard Schnitzer) odsłonięto na skwerze im. H. Lehr, w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się dom Schnitzerów, przy dzisiejszej ulicy Minorytów w Opolu.

"Była to postać na pewno nietuzinkowa. Fascynuje przede wszystkim dlatego, że jego kariera, która była karierą światową, która zapewniła mu miejsce w historii, w encyklopediach, nie powinna była się w ogóle wydarzyć. Urodził się tu na tej ulicy (Minorytów), która wtedy się nazywała Stockgasse, w rodzinie żydowskiej. Jego dziadek był przewodniczącym gminy żydowskiej w Opolu, ojciec był kupcem i pewnie byłoby mu pisane życie także jakiegoś kupca żydowskiego, gdyby nie to, że był to człowiek obdarzony niesamowitą energią i chęcią poznawania świata. Bardzo szybko rozpoczął swoją karierę kolonialną - służył Turcji, Egiptowi, swojej ojczyźnie -Niemcom, a zmarł w 1892 roku w środku Afryki. Wszystko zaczęło się tutaj nad Młynówką" – przypomniał podczas uroczystości historyk dr Maciej Borkowski.

Z kolei prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zaznaczył, że jubileusz 800-lecia jest świętowany na różne sposoby, w tym upamiętniając ważne dla Opola postacie. "Myślę, że dla wielu opolan Emin Pasza jest wzorem, źródłem inspiracji, który pokazuje, że można zdobywać świat. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że przypomina on nieco Indianę Jonesa. Cieszę się, że tę osobę wspominamy, bo nie jest ona powszechnie znana w naszym mieście, a przecież to część naszej historii" – powiedział Wiśniewski.

Odsłonięta w sobotę tablica jest częścią nowego szlaku turystycznego ulicami Opola w ramach obchodów 800-lecia lokacji tego miasta. W ramach akcji w różnych częściach miasta są montowane tablice z napisami w kilku językach upamiętniające zasłużonych mieszkańców Opola. Tablice są zaopatrzone w kod QR, dzięki któremu zainteresowani mogą dotrzeć do szerszego biogramu w wersji elektronicznej. Do tej pory odsłonięto tablicę światowej sławy rabina Leona Baecka, Edmunda Osmańczyka i Teodora Kałuży - światowej sławy matematyka i fizyka.

Emin Pasza był lekarzem i podróżnikiem, badaczem Sudanu i Afryki Wschodniej, słynnym w świecie gubernatorem kierującym wielkim garnizonem w czasach powstania Mahdiego. Po przejściu na islam i przyjęciu imienia Mehmed Emin, został tureckim paszą Albanii. W 1876 roku rozpoczął służbę lekarza wojskowego w anglo-egipskim korpusie wojskowym Gordona. Dwa lata później objął stanowisko gubernatora egipskiej prowincji Ekwatoria, na terenie dzisiejszego Sudanu i północnej Ugandy. Zmarł w 1892 roku w Kongo - prawdopodobnie zamordowany przez handlarza niewolników.

(PAP)