O przeprowadzeniu referendum postanowiła we wrześniu na nadzwyczajnej sesji Rada Miasta Chrzanowa. Radni zarzucają burmistrzowi m.in. brak umiejętności zarządzania finansami gminy i brak wizji dalszego rozwoju miasta. Ich zdaniem burmistrzem nie powinna być osoba, na której ciążą prokuratorskie zarzuty.

 

Sam burmistrz w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej odpiera zarzuty radnych i pisze, że rozmowy o zamiarze referendum ws. jego odwołania ze stanowiska zaczęły się zanim jeszcze złożył ślubowanie. "Wysoka Rado, efektem referendum może być odwołanie Burmistrza lub Rady Miejskiej w Chrzanowie. Biorąc pod uwagę całokształt okoliczności nasuwa się nieodparte przekonanie, że jedyną intencją wnioskodawców jest polityczne odzyskanie władzy i umieszczenie na stanowisku burmistrza komisarza, wyłącznie z nadania politycznego" - uważa samorządowiec.

 

W czwartek burmistrz Chrzanowa złożył pozew w trybie wyborczym przeciwko organizatorom referendum, a krakowski Sąd Okręgowy w wydziale cywilnym oddalił jego wnioski.

 

Mieszkańcy Chrzanowa będą mogli głosować w niedzielnym referendum w tych samych lokalach, co podczas wyborów parlamentarnych od godz. 7 do 21.

 

Wiosną tego roku prokuratura postawiła burmistrzowi Chrzanowa zarzut prowadzenia samochodu po pijanemu. W lutym samorządowiec został zatrzymany po tym, jak wjechał w drewniane ogrodzenie na jednej z ulic Chrzanowa. Wcześniej, na oczach policjantów, złamał nakaz skrętu w prawo, wyjeżdżając sprzed centrum handlowego. Badania alkomatem wykazały u niego ponad 1,6 promila alkoholu (0,84 mg/l).

 

W śledztwie burmistrz nie przyznał się do tego czynu, zasłaniając się niepamięcią. Sprawa toczy się w Sądzie Rejonowym w Myślenicach.

 

Burmistrz usłyszał też w prokuraturze zarzut poświadczenia nieprawdy w oświadczeniu majątkowym, które złożył. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Chrzanowie.

 

Niechwiej jest burmistrzem Chrzanowa pierwszą kadencję. Jesienią 2014 r. w drugiej turze wyborów pokonał urzędującego od 12 lat Ryszarda Kosowskiego.

 

Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim na trzech kierunkach jednocześnie: prawo, filozofia oraz politologia z dziennikarstwem, a doktorat z nauk humanistycznych obronił na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. Jest autorem kilkunastu publikacji, głównie filozoficznych, od ponad 8 lat udzielał bezpłatnych porad prawnych.(PAP)

 

wos/ hp/ mhr/