Antypyłowy odkurzacz posiada napęd elektryczny, waży prawie 400 kg i jest wyposażony w samoczyszczący się filtr powietrza. Maszyna zbiera drobny pył, piasek, niedopałki papierosów, ale też większe odpady (np. 1,5-litrowe butelki PET).


Maszyna jeździ na kółkach i posiada szeroki wąż ssący, którym operuje pracownik MPO. Nieczystości zbierane są do worka o pojemności 240 litrów, który po napełnieniu jest wymieniany. Bateria w odkurzaczu wystarcza na 16 godzin pracy. "Jedyny koszt utrzymania maszyny to koszt ładowania baterii" – podkreślił rzecznik MPO Piotr Odorczuk.


"Po kilku dniach testów planujemy na początek zakup dwóch takich odkurzaczy do czyszczenia Rynku Głównego i Starego Miasta. Jeżeli sprzęt spełni nasze oczekiwania, zakupimy kilka kolejnych sztuk do obsługi innych miejsc, jak np. plac Szczepański, Kazimierz, Podgórze" – powiedział rzecznik.


Jak poinformował, koszt odkurzacza waha się od 60 tys. do 80 tys. zł w zależności od liczby zamówionych egzemplarzy. "Chcemy to skalkulować tak, aby to konkurowało z zatrudnieniem dodatkowych kilku pracowników" – zaznaczył Odorczuk.


Jako zalety odkurzacza Odorczuk wymienił przede wszystkim skuteczność w zbieraniu pyłów – ponieważ odkurzacz jest wyposażony w filtr, który zbiera cząsteczki PM10 i regularnie samooczyszcza się co 20 min. Kolejne zalety to ekologiczny napęd elektryczny, szeroka rura ssąca, która może wessać także 1,5-litrowe butelki PET, możliwość czyszczenia zakamarków, do których nie dotrą zamiatarki i inne maszyny, oraz inne nowoczesne rozwiązania.


Jako jedyną stwierdzoną do tej pory wadę wskazał "siłę ssania, która mogłaby być wyższa". "Istniałoby wtedy jednak ryzyko wyciągnięcia poszczególnych płytek, więc być może to wcale nie jest wada" – zaznaczył Piotr Odorczuk.


Poinformował również, że według danych od dystrybutorów, Kraków jest pierwszym dużym miastem, które wykorzystuje tego typu antypyłowy odkurzacz do chodników i ulic. Jak podkreślił, wszystkie sprzęty, kupowane przez MPO od 2014 r. są wyposażone w filtry PM10, które wyłapują zanieczyszczenia, zwilżając je przed zebraniem. (PAP)