Pochodzący z zamożnej rodziny Goldsmith – syn nieżyjącego już miliardera, finansisty Jamesa Goldsmitha, założyciela eurosceptycznej Partii Referendalnej, która działała w latach 1994-1997 - zmierzy się z wystawionym przez Partię Pracy Sadiqiem Khanem - byłym adwokatem pakistańskiego pochodzenia, synem kierowcy autobusu. Zwycięstwo Khana oznaczałoby, że po raz pierwszy burmistrzem Londynu zostałby muzułmanin.

Goldsmith, wyłoniony w prawyborach przeprowadzonych online, zapowiada, że jeśli zostanie burmistrzem, priorytetowo potraktuje zagadnienia transportu, mieszkalnictwa i środowiska.

Informując o jego kandydaturze „Guardian” pisze, że Goldsmith jest „eurosceptykiem i przeciwnikiem rozbudowy portu lotniczego Heathrow”. Przeciwny rozbudowie Heathrow jest też zresztą Khan, ale – jak zauważa „Guardian” - decyzja w tej sprawie nie leży w gestii burmistrza Londynu.

Obecnie burmistrzem Londynu jest konserwatysta Boris Johnson, który piastuje ten urząd od 2008 roku. Johnson jest obecnie uważany za jednego z prawdopodobnych następców szefa torysów Davida Camerona. (PAP)