Uroczyste otwarcie muzeum zaplanowano na wtorkowe popołudnie. Od środy zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę najpiękniejszych i najcenniejszych eksponatów tyskiej placówki, która w ciągu kilku lat działalności zdołała zgromadzić w swoich zbiorach ponad 8,5 tys. rozmaitych przedmiotów.

Są to m.in. stworzone przez Jerzego Nowosielskiego obraz i projekty polichromii w kościele Ducha Świętego w Tychach, liczne obrazy, grafiki oraz tzw. cybergrafie znanych twórców, a także wiele pamiątek historycznych, m.in. kopia dokumentu sprzedaży Ziemi Pszczyńskiej przez Kazimierza II Aleksemu Turzonowi z 1517 r., stare mapy, sztandar niemieckiego Towarzystwa Śpiewaczego w Tychach, chorągiew kombatanckiej organizacji powstańczej czy unikatowa kolekcja pocztówek z końca XIX i początku XX wieku.

Na wystawie pokazano też liczne ciekawostki, jak zielnik z 1928 r., cytrę z początku XX wieku, serwis do kawy firmy Giesche czy szopkę bożonarodzeniową autorstwa związanego z Tychami artysty Antoniego Toborowicza. Wyeksponowano także fotografie. Unikatem są negatywy na szkle.

Otwarte wiosną 2005 r. Muzeum Miejskie w Tychach dotychczas działało w kompleksie zabudowań miejscowego browaru – w budynku tzw. młótowni z początku XX wieku, gdzie niegdyś suszono odpady powstałe podczas produkcji piwa. Obok, w dawnym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 r., także należącym do browaru, działa Tyskie Browarium – muzeum piwowarstwa.

Dla Muzeum Miejskiego siedziba przy browarze szybko okazała się zbyt mała. Nadal będą tam organizowane wernisaże i spotkania tematycznie związane z prezentowanymi wystawami.

Budynek, wybrany na nową siedzibę, powstał w 1906 r. jako siedziba urzędu ówczesnej gminy Tychy. Pierwotnie na piętrze znajdowało się mieszkanie naczelnika gminy, a na dole biura. To tam w 1933 r. zapadła decyzja w sprawie starań gminy o nadanie jej praw miejskich, co nastąpiło z początkiem 1934 r. Obiekt pełnił rolę magistratu do połowy lat 50. ubiegłego wieku, później był przez wiele lat siedzibą prokuratury.

W ramach adaptacji na potrzeby muzeum do istniejącego budynku dobudowano hol z klatką schodową. Na parterze znajdują się sale ekspozycyjna i odczytowa, na piętrach pracownie. Znaleziono też miejsce na magazyny, gdzie przechowywane są eksponaty.

„Bardzo dobry projekt adaptacji starego budynku do nowej funkcji dał znakomity efekt – świetnie połączone zostały elementy zabytkowe z nowoczesną estetyką betonu i szkła, a stary, historyczny budynek dawnego magistratu zyskał nową funkcję” – oceniła dyrektor muzeum Maria Lipok-Bierwiaczonek.

W 2014 r. w sali ekspozycyjnej powstanie stała wystawa poświęcona historii miasta. Zanim to nastąpi prezentowane będą tam wystawy czasowe. Od przyszłego roku odbywać się tu będą lekcje muzealne oraz spotkania, wykłady i prelekcje.

Podnoszenie standardów ośrodków kultury, m.in. muzeum, to element strategii kulturalnej miasta. Obecnie w budynku dawnego kina „Andromeda” w Tychach powstaje Pasaż Kultury, który ma łączyć funkcje kulturalne, usługowe i komercyjne. Przedsięwzięcie wspomagają środki europejskie z tzw. mechanizmu Jessica.

Ok. 130-tysięczne Tychy rozwinęły się w okresie powojennym. Rozpoczęta z początkiem lat 50. ubiegłego wieku - decyzją najwyższych władz PRL - budowa Nowych Tychów była jedną ze sztandarowych inwestycji socjalizmu, obok budowy Nowej Huty w Krakowie. Aż do lat 80. powstawały kolejne osiedla, nazywane kolejnymi literami alfabetu.(PAP)

mab/ mlu/