Jak przypomniał, zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze tych siedmiu gmin. "Bez wątpienia zaciąganie długu w parabanku jest naruszeniem przez władze gminy dyscypliny budżetowej, natomiast prokuratura ma sprawdzić, czy - jak podejrzewam - nie doszło także do popełnienia przestępstwa" - zaznaczył Jania.

Decyzją premier Beaty Szydło w Ostrowicach ma być wprowadzony zarząd komisaryczny. Zagrożone gminy to także Rewal i Bielice. Wszystkie mają bardzo wysokie zadłużenie w stosunku do planowanych dochodów.

Jania poprosił wójta Rewala, która to gmina ma dług ok. 150 mln zł, z czego 70 mln zł w parabankach, by ten pokazał plan wyjścia z kryzysu finansowego. Jeśli nie będzie takiego planu, wojewoda zamierza złożyć do premier wniosek o zarząd komisaryczny.

W przypadku Bielic - jest szansa wyjścia z zapaści finansowej - dodał wojewoda. Gmina ma sensowny plan naprawczy.

Plan naprawczy Ostrowic został odrzucony przez Regionalna Izbę Obrachunkową jako nierealny. Gmina ma blisko 35 mln zł długu przy około 11 mln zł w całym rocznym budżecie. W parabankach zapożyczyła się na prawie 28 mln zł.

"To, co wyprawia wójt Ostrowic, to horror. Ja chcę ten horror przerwać, by mieszkańcy mogli spokojnie mieszkać i mieli perspektywy rozwoju" - podkreślił wojewoda. Zaapelował, by wójt "z honorem zrezygnował ze swego stanowiska".

Jania dodał, że podczas spotkania w ubiegłym tygodniu z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Błaszczakiem wnioskował, by ustawowo zakazać zaciągania kredytów przez gminy w parabankach. Prace nad tego typu rozwiązaniem prawnym mają być podjęte - dodał.

Zachodniopomorskie gminy: Ostrowice, Białogard (gmina wiejska - PAP), Manowo, Rewal, Bielice, Przybiernów i Brojce zaciągnęły kredyty w parabankach. Ich stosunek zadłużenia do planowanych dochodów wynosi powyżej 60 proc. Swój dług z końcem ub.r. spłaciło Manowo.

W lipcu ub.r. wojewoda zachodniopomorski rozpoczął procedurę, która ma doprowadzić do konsolidacji dwóch gmin: Drawska Pomorskiego i liczących 2,5 tys. mieszańców Ostrowic. Wprowadzenie zarządu komisarycznego w gminie poprzedza ewentualną konsolidację gmin.

Wójt Ostrowic Wacław Micewski we wcześniejszych wypowiedziach dla mediów mówił, że zadłużenie gminy to efekt inwestycji, które miały zniwelować zapóźnienie cywilizacyjne. Gmina zaciągała także pożyczki w parabankach, bo - jak tłumaczył - nie było szans na zdobycie finansowania z innych źródeł. Tłumaczył, że Ostrowice leżą na terenie parku krajobrazowego i obszaru Natura 2000, co odstrasza potencjalnych inwestorów.(PAP)