Fundacja New7Wonders podała w czwartek, że do następnego etapu konkursu o miano jednego z najpiękniejszych miast świata zakwalifikowały się w sumie 302 miasta, z których aż 74 leżą w Europie. Wśród tych miast znalazły się Kraków, Warszawa i Katowice, które w tym etapie pokonały m.in. Toruń, Zamość, Wrocław i Poznań.

Etap, w którym znalazły się teraz Warszawa, Katowice i Kraków, potrwa do listopada - głosować można przez internet. Konkurentami polskich miast w tym etapie głosowania są m.in. Nowy Jork, Las Vegas, Rzym, Bruksela, Sarajewo i Kair.

W wyniku rozpoczętych w czwartek kolejnych kwalifikacji, spośród 302 miast z całego świata do kolejnego etapu przejdzie 77 miast. W finale znaleźć się ma 28 z nich, a siedem uzyska miano jednego z najpiękniejszych miast na świecie.

Ostateczną listę 7 najpiękniejszych miast świata fundacja New7Wonders ma ogłosić 7 grudnia 2013 r.

Fundacja New7Wonders organizowała wcześniej konkursy na siedem nowych cudów architektury oraz siedem nowych cudów świata natury. W tym ostatnim konkursie do finału dotarły Mazury, które w głosowaniu internautów z całego świata jako jedyne miejsce w Europie znalazły się w pierwszej czternastce.

Mimo że Mazury nie weszły do finałowej siódemki, lokalni samorządowcy przyznawali, że udział Krainy Tysiąca Jezior w konkursie rozreklamował region, na nowo uczynił go modnym i popularnym wśród turystów z Polski i Europy.

Na liście siedmiu nowych cudów natury znalazły się: Amazonka, zatoka Halong, wodospad Iguazu, wyspa Jeju, park narodowy Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i góra Stołowa.(PAP)