Głosowanie trwa od 25 września do 13 października. Jak przypomniał członek zarządu województwa Grzegorz Lipiec, rok temu Małopolska jako pierwszy region w kraju zorganizowała budżet obywatelski na tak dużą skalę.

„Pierwsza edycja zakończyła się sukcesem – teraz trwa głosowanie w drugiej. Mieszkańcy mogą wybierać wśród 160 zadań – i jestem pewien, że każdy znajdzie tam projekt, z którym może się utożsamić” - ocenił Lipiec.

W drugiej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego mieszkańcy regionu mogą oddać tylko jeden głos, wybierając spośród wszystkich zadań małych (czyli o zasięgu całego powiatu - do 100 tys. zł wartości) i dużych (o zasięgu subregionu - do 400 tys. zł wartości). Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Małopolski, którzy skończyli 16 lat.

Głos można oddać przez internet (na stronie www.bo.malopolska.pl), na kartach do głosowania - urny są dostępne w 15 lokalizacjach w Małopolsce, m.in. w krakowskich oddziałach urzędu marszałkowskiego oraz w jego agendach w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu czy Nowym Targu - a także za pośrednictwem poczty (przesyłając kartę na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; koniecznie z dopiskiem: „Budżet Obywatelski”).

8-milionowy budżet obywatelski podzielono w równych częściach między miasto Kraków i pięć subregionów: Małopolskę Zachodnią (powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski); podhalański (powiaty myślenicki, nowotarski, suski, wadowicki, tatrzański); sądecki (powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki i Nowy Sącz); tarnowski (powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i Tarnów) oraz Krakowski Obszar Metropolitalny (powiat krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki). Każdy z subregionów ma do dyspozycji 1,33 mln zł.

Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in. nowe festiwale muzyczne i kulturalne, książkomaty, zawody sportowe, warsztaty dla seniorów, zajęcia językowe, budowa chodnika, zakup sprzętu medycznego czy sadzonek drzew.

Najwięcej w drugiej edycji małopolskiego budżetu obywatelskiego jest projektów prospołecznych (40), edukacyjnych (36), kulturalnych (34) i sportowych (24). Mniej jest z kolei inicjatyw turystycznych (12) czy ekologicznych (6).

Największy wybór mają mieszkańcy subregionu tarnowskiego, gdzie zakwalifikowały się 32 projekty. Na drugim miejscu jest Sądecczyzna z pulą 29 zadań. Z miasta Kraków zakwalifikowało się 28 projektów, z Małopolski Zachodniej – 27. Mieszkańcy Podhala mogą oddać głos na jeden z 23 projektów, a Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego - z 21.

W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski uprawnionych do oddania głosu było ponad 2,7 mln mieszkańców tego regionu, którzy ukończyli 16 lat. Do realizacji wybrano 46 projektów. Mieszkańcy najczęściej głosowali na projekty związane z bezpieczeństwem drogowym oraz poprawą życia niepełnosprawnych.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

edytor: Anna Mackiewicz

rgr/ amac/