Według założeń inwestora, którym jest miasto Szczecin, Technopark ma być ośrodkiem wspierającym innowacyjną przedsiębiorczość, wspomagać lokalnych przedsiębiorców i zwiększyć atrakcyjność miasta dla zagranicznych firm.

65 proc. nowych powierzchni zajmą tzw. start-upy, czyli dopiero powstające firmy oraz młode rozwijające się, a 35 proc. lokator strategiczny.

W Technoparku znajdą się też otwarte strefy dla freelancerów, czyli osób realizujących projekty na zlecenie czy zespołów projektowych, z których bezpłatnie korzystać będzie mógł każdy, a także sale do spotkań biznesowych i projektowania usług.

W Technoparku będą się mieścić największa w regionie serwerownia, inkubator przedsiębiorczości, przedszkole dla dzieci lokatorów.

Jak zapewnia Witkowska, w nowych budynkach Technoparku młodym firmom technologicznym oferowane będą preferencyjne ceny najmu, a firmy już działające na rynku, powierzchnię biurową wynajmować będą na warunkach komercyjnych.

„Prowadzimy już rozmowy z firmami, które chciałyby pełnić rolę lokatora strategicznego" – dodaje.

„Wszystkie firmy będą mogły korzystać ze wsparcia w postaci porad prawnych i biznesowych, usług z zakresu promowania ich działalności, pomocy w pozyskiwaniu finansowania czy ułatwiania kontaktów z naukowcami i samorządem" - dodaje prezes Technoparku Pomerania Andrzej Feterowski.

W rozbudowanym Technoparku znajdą się także sale konferencyjne i otwarte przestrzenie z bezpłatnym wi-fi, z których korzystać będą nie tylko najemcy, ale wszyscy zainteresowani realizowaniem projektów IT.

Inną przestrzenią wspólną będzie strefa przystosowana do kreatywnej pracy zespołowej. Miejsce będzie dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych bez konieczności rezerwacji - dodaje Witkowska.

W obecnie funkcjonującym obiekcie parku swoją siedzibę ma 18 młodych firm technologicznych i pięć stowarzyszeń IT. Ponadto, Technopark ma 33 lokatorów wirtualnych, którzy również korzystają z biznesowego wsparcia.

Od października 2010 roku do października 2013 roku zawarto 66 umów z firmami - w tym 37 z lokatorami mającymi siedzibę w Technoparku Pomerania. Aż 92 proc. z nich nadal funkcjonuje na rynku.

Dzięki wsparciu Technoparku na rynku działa 75 firm IT - to byli i obecni lokatorzy inkubatora przedsiębiorczości oraz firmy wirtualne i stowarzyszenia IT.

Rozbudowę Technoparku rozpoczęto jesienią w 2011 r. Cała inwestycja ma kosztować ok. 100 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 40 proc.(PAP)