Projekt zostanie zrealizowany w 2013 r. w Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Staszowie, Końskich, Ożarowie (powiat opatowski) i Wiślicy (powiat buski).

„Głównym celem projektu jest połączenie miejskich jednostek szybkim internetem opartym o światłowody” – powiedział zastępca dyrektora biura społeczeństwa informacyjnego urzędu marszałkowskiego w Kielcach Arkadiusz Bąk. W ten sposób połączone zostaną między innymi urzędy i ich filie, szkoły, miejskie biblioteki oraz instytucje kultury.

W ramach projektu w sześciu miastach zostanie wybudowanych 82 km sieci światłowodowej, powstanie 29 punktów hot-spot umożliwiających bezprzewodowe łączenie się z siecią, trzy infokioski oraz 40 punktów monitoringu miejskiego.

„Apelujemy do samorządów o realizowanie podobnych projektów w kolejnej unijnej perspektywie budżetowej. Spodziewamy się, że pieniędzy na infrastrukturę teleinformatyczną będzie sporo. Szkoda tego nie wykorzystać” – powiedział Bąk.

Z pieniędzy unijnych w województwie świętokrzyskim powstaje także światłowodowa sieć szkieletowa, oplatająca niemal cały region. Dzięki niej z szerokopasmowego internetu ma od 2014 roku korzystać 90 proc. mieszkańców województwa. Dostępu do sieci internetowej nie ma obecnie ok. 56 proc. mieszkańców regionu. Wartość projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – Województwo Świętokrzyskie” to prawie 202 mln zł, z czego 158 mln zł stanowi unijne dofinansowanie z Programu Polska Wschód.