Władze regionu podpisały umowy na dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 z przedstawicielami lokalnych samorządów i stowarzyszeń, które będą prowadziły placówki. Łączna wartość przedsięwzięć to ponad 8,4 mln zł, z czego wsparcie UE wyniosło 7,1 mln zł.

Inicjatywy pozwolą na utworzenie 504 nowych miejsc w przedszkolach – głównie na terenach wiejskich i w małych miastach. Z projektów skorzysta też dodatkowo 371 dzieci w już funkcjonujących placówkach.

Przedszkole dla 20 dzieci w wieku 3-5 lat w Kobylanach (gm. Opatów), w budynku miejscowej szkoły podstawowej, będzie prowadziło Stowarzyszenia Wiejskie „Nasze Kobylany”. Jak wyjaśniała prezes organizacji Aneta Bławat, podstawówka w ramach partnerstwa, udostępni przedszkolu niezbędne pomieszczenia m. in. na potrzeby prowadzenia zajęć dydaktycznych, czy aneksy kuchenne.

Przedszkole w ramach realizacji unijnego projektu będzie bezpłatne. Oferuje zajęcia z języka angielskiego, plastyczne, matematyczno-informatyczne, rytmiczno-taneczne, muzyczno-wokalne i teatralne. Część z nich będzie się odbywała na scenie Opatowskiego Ośrodka Kultury, dokąd dzieci będą dowożone.

„Realizowaliśmy już wcześniej projekty skierowane do dzieci z terenów wiejskich. Obserwowałam jak bardzo potrzebują one dodatkowej oferty, bo rodzice pracują w gospodarstwach przez cały dzień i nie mogą opuszczać ich na dłużej, by móc gdzieś wyjechać z dzieckiem” - oceniła Bławat.

W placówce zaplanowano też zajęcia z logopedą. Przedszkolaki będą korzystały z placu zabaw, zbudowanego kilka lat temu przez stowarzyszenie obok szkoły. Posiłki, jakie dzieci będą spożywały podczas pobytu w placówce, mają być dostosowane do ich indywidualnych diet.

Przedstawiciele organizacji chcą zabiegać, aby po zakończeniu realizacji projektu, w kolejnym roku szkolnym, placówka mogła dalej funkcjonować i rozwijać się. Chcą korzystać m.in. z ministerialnego programu „Maluch”.

Z kolei gmina Iwaniska utworzy 107 nowych miejsc opieki dla przedszkolaków (łącznie będzie je prowadziła dla 182 dzieci).

Projekt zakłada m. in.: utworzenie nowych oddziałów w miejscowościach Ujazd, Jastrzębska Wola i Wygiełzów, stworzenie dodatkowych miejsc opieki przedszkolnej w Iwaniskach i Mydłowie oraz wydłużenie czasu pracy przedszkola przy Zespole Publicznych Szkół w Iwaniskach. Zaplanowano warsztaty m. in. z rytmiki, gimnastyki korekcyjnej, informatyczne oraz wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami i problemami rozwojowymi podczas spotkań z psychologiem, pedagogiem i logopedą.

Projekty przedszkolne będą też realizowane w gminach: Piekoszów, Kije, Włoszczowa, Sandomierz, Końskie, Łopuszno, Ostrowiec Świętokrzyski, Raków, Klimontów, Stąporków, Pińczów, Szydłów i Busko-Zdrój.

Jak przypomniał marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, przed 10 laty wskaźnik dostępności miejsc w przedszkolach wynosił w regionie 35 proc., a obecnie to ponad 70 proc. „Byliśmy poniżej średniej krajowej (…) Teraz jest już znacznie lepiej, ale nadal potrzeby są ogromne i dlatego niezwykle cieszymy się z takich projektów. Są bardzo wartościowe, bo przedszkole to czas w życiu młodych ludzi, w którym ujawniają się ich talenty i dzięki tym przedsięwzięciom, będzie można je rozwijać” – ocenił marszałek. (PAP)