Wojewoda Zbigniew Hoffmann spotkał się w czwartek z przedstawicielami służb i inspekcji w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa podczas ŚDM w diecezjach, które poprzedzą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Pielgrzymi przyjadą do pięciu znajdujących się na terenie Wielkopolski archidiecezji i diecezji: gnieźnieńskiej, poznańskiej, kaliskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i włocławskiej.

"Organizatorzy diecezjalnych ŚDM przedstawili plany i szacunkowe dane dotyczące pielgrzymów. W Pile zakwaterowanie znaleźć mają goście np. ze Szwajcarii i Guam; diecezja włocławska przyjmie pielgrzymów na terenie powiatów kolskiego, konińskiego i tureckiego. Z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej do Krakowa pojedzie ponad 1100 osób" - poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.

Jak dodał, wielkopolska policja szacuje, że na terenie województwa przebywać będzie 18 tys. pielgrzymów, w tym 7,5 tys. obcokrajowców. Strażacy z Wielkopolski, poza zapewnieniem bezpieczeństwa w regionie, poprowadzą też działania zabezpieczające podczas głównych uroczystości w Krakowie.

Diecezjalne Centrum Przygotowań do ŚDM Archidiecezji Poznańskiej poinformowało PAP., że w parafiach archidiecezji spodziewanych jest ok. 3 tys. osób z zagranicy, w tym ok. 1,3 tys. osób z Hiszpanii. Do Gniezna przyjechać ma niespełna tysiąc gości; m.in. grupy z Kanady, Libanu, Boliwii, Mozambiku, Angoli i Kazachstanu. Biuro prasowe Centrum ŚDM diecezji kaliskiej podało PAP, że spodziewany jest tam przyjazd ok. pół tysiąca pielgrzymów z Włoch, Francji i Słowenii.

Stube poinformował, że Koleje Wielkopolskie zadeklarowały gotowość przewozu do i z Krakowa ok.13 tys. pielgrzymów. Na poznańskim dworcu działać będzie całodobowy punkt informacyjny. O bezpieczeństwo transportu ma zadbać też Inspekcja Transportu Drogowego, kontrolując autokary wożące młodych ludzi do Krakowa.

Tomasz Stube dodał, że trwają szkolenia dla wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w zakresie zasad bezpiecznego zachowania czy udzielania pierwszej pomocy. Do obsługi potencjalnie zwiększonej liczby połączeń przygotowani są też operatorzy numeru alarmowego 112 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego wojewody.(PAP)