Przetarg wygrało przedsiębiorstwo Sofix, które ma wykonać inwestycję do 30 listopada. Wstępnie zakładano, że inwestycja wyniesie 500 tys. zł, projekt techniczny oszacował ją na 720 tys. zł, ale ostatecznie miasto musi wydać prawie milion zł.

Dwie pozostałe inwestycje w ramach tegorocznego budżetu: plac zabaw oraz boisko przy suwalskich szkołach również będą zrealizowane późną jesienią, bo przetargi zostały rozstrzygnięte dopiero pod koniec lipca.

Na te inwestycje miasto także musi wydać więcej pieniędzy niż zakładano. Plac zabaw i sportu na terenie Zespołu Szkół nr 3, według założeń miał kosztować 210 tys. zł, ale ostatecznie jego koszt wyniesie 283 tys. zł. Modernizacja boiska przy Zespole Szkół nr 7, miała kosztować 482 tys. zł, ale jej koszt wyniesie 550 tys. zł.

W sumie miasto wyda na tegoroczny budżet obywatelski ponad 1,8 mln zł, chociaż planowano milion zł.

Jak poinformował asystent prezydenta Kamil Sznel, miasto posiada dodatkowe pieniądze na inwestycje i już dokonano przesunięć księgowych, by mogły one zostać zrealizowane. „We wnioskach, jakie otrzymujemy od mieszkańców, ceny nie są dokładne, potem okazuje się, że trzeba do inwestycji dołożyć” – dodał Sznel.

To był pierwszy budżet obywatelski w Suwałkach. Projekty do realizacji zostały wyłonione dopiero w kwietniu. Miasto miało trudności z wyłonieniem wykonawców, bo w dwóch przetargach nie było chętnych firm. Dlatego prace nad budżetem obywatelskim na 2015 rok ruszyły już w czerwcu. Projekty do realizacji mają być wyłonione w październiku. W następnym roku miasto przeznaczy na ten budżet 2 mln zł.(PAP)