Jak powiedział we wtorek PAP przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej sędzia Andrzej Czaputa "żaden protokół z żadnego powiatu jak dotąd nie wpłynął". Dodał, że powiaty informowały, że "dalej mają problemy z wygenerowaniem protokołów, mimo wprowadzenia danych". Protokoły są podstawą do obliczenia wyników wyborów do sejmiku wojewódzkiego.

Według cząstkowych danych podanych przez PKW w nocy z poniedziałku na wtorek a obejmujących tylko komitety ogólnopolskie, w wyborach do sejmiku śląskiego prowadzi PiS (25,24 proc.) przed PO (23,09 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się PSL (19,9 proc.), SLD Lewica Razem (8,81 proc.).

5 proc. progu wyborczego nie przekroczyły - jak wynika z cząstkowych danych - Komitet Wyborczy Nowa Prawica-Janusza Korwin-Mikke, Ruch Narodowy, Demokracja Bezpośrednia. PKW powołuje się na dane z blisko 109 tys. protokołów głosowania w obwodach, na blisko 123,4 tys. w całym kraju.

W związku z tym, że PKW przekazała wyłącznie cząstkowe dane dotyczące komitetów ogólnopolskich, dane te nie zawierają informacji o Ruchu Autonomii Śląska.

W ostatnich wyborach 2010 r. wygrała PO uzyskując w sejmiku woj. śląskiego 22 spośród 48 mandatów. PiS zdobyło 11 mandatów, SLD dziesięć, Ruch Autonomii Śląska - trzy, a PSL – dwa. W toku kadencji PiS utraciło dwa głosy – radni z listy tego ugrupowania przeszli pod szyldy RAŚ (liczba mandatów wzrosła z 3 do 4) i Solidarnej Polski. Koalicję początkowo tworzyły PO, PSL i Ruch Autonomii Śląska; po odejściu z niej RAŚ wiosną 2013 r. PO i PSL zawarły "porozumienie techniczne" z SLD.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 16 listopada br., mieszkańcy woj. śląskiego wybierali 45 radnych sejmiku woj. śląskiego (dotąd 48 radnych). Powodem jest spadek liczby mieszkańców regionu poniżej 4,5 mln. (PAP)