"To wielkie święto dedykowane najstarszym mieszkańcom Łodzi, choć mamy nadzieję, że w wydarzeniach uczestniczyć będą także młodsi łodzianie. W czasie 15 dni zaplanowaliśmy ponad pół tysiąca imprez; liczymy na to, że seniorzy będą w tym czasie spędzali jak najmniej czasu w swoich czterech ścianach. Zapraszamy do wszystkich instytucji kultury w mieście, są też aktywności związane z uprawianiem sportu i rekreacją. Spodziewamy się, że weźmie w nich udział ok. 50 tys. uczestników" - zaznaczył wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

"Senioralia" odbędą się w Łodzi po raz trzeci. Organizatorzy - Zespół ds. Seniorów działający w łódzkim magistracie i współpracujący z Łódzkim Centrum Wydarzeń oraz 115 organizacjami pozarządowymi, jednostkami miejskimi, instytucjami i partnerami Miejskiej Karty Seniora - z roku na rok obserwują rosnące zainteresowanie wydarzeniem. W pierwszej edycji wzięło udział 15 tys. seniorów, w drugiej - 30 tys.

Tegoroczne "Senioralia" zostaną zainaugurowane w piątek w pasażu Schillera uroczystym przekazaniem seniorom symbolicznych kluczy do miasta przez prezydent Łodzi. Przewidziano także liczne występy; gwiazdami wieczoru będą Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

"We wszystkich wydarzeniach seniorzy mogą uczestniczyć bezpłatnie, uchwałą rady miejskiej są też zwolnieni z opłat za komunikację miejską. To oferta dla posiadaczy Miejskiej Karty Seniora, która wydawana jest mieszkańcom Łodzi powyżej 60. roku życia w każdym dzielnicowym punkcie informacyjnym magistratu" dodał Piątkowski.

Obecnie Miejską Kartę Seniora posiada w Łodzi kilka tysięcy seniorów. Mogą oni korzystać ze zniżek, które przygotowały dla nich instytucje i prywatne firmy, m.in. teatry, kina, muzea, restauracje, ośrodki sportowo-rekreacyjne.

Zajęcia w ramach "Senioraliów" zostały podzielone na kategorie: zdrowie, kultura, edukacja, sport, rekreacja, porady i drzwi otwarte. Odbywać się będą w formie: wykładów, warsztatów, lekcji pokazowych, wycieczek, spotkań tematycznych, spektakli, koncertów. Rozdanych zostanie 40 tys. informatorów z terminarzem tegorocznych wydarzeń.

Ważną częścią "Senioraliów" będą Targi Aktywnego i Zdrowego Seniora, które odbędą się w dniach 20-21 maja w Centrum Sukcesja. Jak zapowiedzieli organizatorzy, swe oferty zaprezentuje na nich ponad 80 wystawców działających m.in. w branży turystycznej, uzdrowiskowej, rehabilitacyjnej, kosmetycznej oraz nowych technologii. W ramach Targów będą prezentować się też instytucje działające na rzecz seniorów, m.in. uniwersytety trzeciego wieku. Dostępne będą porady i warsztaty zdrowotne. Imprezę zakończy koncert Izabeli Trojanowskiej. (PAP)