Jak poinformował we wtorek PAP przewodniczący małopolskiej PO Grzegorz Lipiec, rada regionu zatwierdziła listy kandydatów do sejmiku, wakaty są jeszcze na kilku miejscach, co do obsadzenia których rozmowy wciąż trwają.

„Chcieliśmy, żeby były to listy nie tylko PO, ale szersze. Zaprosiliśmy na nie samorządowców, ludzi, którzy od lat są związani ze społecznościami lokalnymi i dobrze znają ich problemy” – mówił Lipiec. Platforma liczy, że doświadczeni samorządowcy zdobędą głosy wyborców i PO po wyborach nadal będzie współrządzić Małopolską.

W okręgu krakowskim listę otwiera szef małopolskich struktur partii, radny sejmiku Grzegorz Lipiec; druga jest radna sejmiku Małgorzata Radwan–Ballada. Z trzeciego miejsca wystartuje były poseł do PE Bogusław Sonik, a z czwartego przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk. Listę zamyka obecny radny miasta Krakowa Jerzy Fedorowicz, syn posła Jerzego Fedorowicza.

Marszałek województwa Marek Sowa otwiera listę w okręgu obejmującym powiaty chrzanowski, olkuski i oświęcimski. W tym okręgu wystartuje wielu samorządowców: z drugiej pozycji wicestarosta powiatu chrzanowskiego Maria Siuda, z trzeciego miejsca członek Rady Powiatu Olkuskiego Marcin Cockiewicz. Siódmy jest burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski, dziewiąta wiceprezydent Oświęcimia Maria Pędrak, a listę zamyka burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka.

Wicemarszałek Roman Ciepiela jest liderem listy w okręgu tarnowskim. Znaleźli się na niej także: wiceprezydent Tarnowa Krystyna Latała (miejsce trzecie), burmistrz Zakliczyna Jerzy Soska (miejsce dziewiąte), burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka (miejsce jedenaste).

W okręgu podkrakowskim pierwszy jest członek zarządu województwa Jacek Krupa, drugi radny sejmiku Kazimierz Czekaj, trzeci radny sejmiku kandydujący na burmistrza Krzeszowic Wacław Gregorczyk. Z szóstej lokaty wystartuje wójt Gdowa Zbigniew Wojas. Listę w tym okręgu zamyka były burmistrz Niepołomic, były wojewoda małopolski, a w ostatnich wyborach samorządowych kandydat PO na prezydenta Krakowa Stanisław Kracik.

Były wiceminister zdrowia Marek Haber jest „jedynką” w okręgu obejmującym pow. myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański i wadowicki. Na drugim miejscu znalazła się radna sejmiku, krewna kard. Dziwisza - Barbara Dziwisz. W tym okręgu wystartują też burmistrz Dobczyc Marcin Pawlak, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, burmistrz Zakopanego Janusz Majcher i wiceburmistrz Nowego Targu Eugeniusz Zajączkowski.

Leszek Zegzda – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej otwiera listę w okręgu nowosądeckim, dwójką jest burmistrz Muszyna Jan Golba, z trzeciego miejsca wystartuje burmistrz Gorlic, były wojewoda małopolski Witold Kochan, a z piątego wiceburmistrz Starego Sącza Kazimierz Gizicki.

Obecnie PO w 39-osobowym sejmiku województwa małopolskiego ma 17 mandatów (33,82 proc. poparcia). Marek Lasota, który został kandydatem PiS na prezydenta Krakowa, złożył rezygnację z członkostwa w klubie (jest bezpartyjny). Spośród dotychczasowych radnych nie kandydują Franciszek Bachleda-Księdzularz i Stanisław Handzlik.

Na ustalonych przez PO listach kandydatów do małopolskiego sejmiku w sześciu okręgach wyborczych będzie w sumie 78 osób.

Po wyborach w 2010 r. w małopolskim sejmiku drugie miejsce - po Platformie - zajęło PiS (miało 16 mandatów - 31,69 proc. poparcia), PSL - (4 - 10,33 proc.), a SLD - 2 (9,46 proc.).

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Listy kandydatów na radnych można zgłaszać do 7 października, a kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - do 17 października. (PAP)