Porozumienie podpisali w poniedziałek we Wrocławiu premier Brandenburgii Dietmar Woidke i marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski.

„Cieszę się, że nadaliśmy prawne i formalne ramy naszej współpracy, która prowadziliśmy już od kilku lat, właśnie w roku jubileuszu 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie pomiędzy Polską a Niemcami” - powiedział Przybylski.

Przypomniał, że wśród realizowanych już wspólnie projektów jest m.in. gospodarcze partnerstwo dla Odry, współpraca naukowa pomiędzy wyższymi uczelniami czy wymiana kulturalna.

Premier Brandenburgii podkreślił, że dla obu regionów taka współpraca ma ogromne znaczenie.

„Mamy rzetelną bazę do takiej współpracy regionalnej, nawet jeśli na linii Berlin-Warszawa nie zawsze jest pełne porozumienie. Odra to arteria obu regionów, konsultujemy projekty dotyczące infrastruktury, ale chcemy też rozwijać nowe pola do współpracy np. w dziedzinie kulturalnej. Niemcy okazują duże zainteresowanie ponownym odkrywaniem Wrocławia” - powiedział Woidke.

Podkreślił, że takim dobrym elementem współpracy jest uruchomione połączenie kolejowe pomiędzy Berlinem a Wrocławiem. Cieszący się ogromnym powodzeniem i kursujący w weekendy pociąg nazwano „Pociągiem do kultury”, ponieważ łączy się to ze sprawowaniem przez Wrocław w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Podpisane w poniedziałek porozumienie dotyczy współpracy w dziedzinie gospodarczej, naukowej, kulturalnej i turystycznej. Obejmuje również edukację i wymianę młodzieży.

„Na pewno porozumienie poprawi szanse samorządów na wspólne ubieganie się o środki unijne w ramach projektów o współpracy transgranicznej. Dotychczas robiliśmy to wspólnie z Saksonią, a teraz będziemy to również robić razem z Brandenburgią” - podkreślił marszałek Przybylski.

Umowę zawarto na 10 lat z możliwością jej przedłużenia.(PAP)