Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy przetargach na kwotę ok. 4 mln zł na prace budowlane w Centrum i internatu szkoły (ok. 1 mln zł), i przy budowie miejskiego żłobka (ok. 3 mln zł). W tej sprawie CBA zatrzymało osiem osób: burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska (Mazowieckie) oraz sześć innych osób.

W czwartek Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty trzem osobom: burmistrzowi Pułtuska oraz dwóm przedsiębiorcom i skierowała do sądu wnioski o tymczasowe areszty.

Sąd Rejonowy w Białymstoku, który rozpatrywał wnioski prokuratury, zdecydował o tymczasowym areszcie na trzy miesiące dla burmistrza Pułtuska.

Wobec kolejnego mężczyzny podejrzanego o popełnienie zarzucanych mu czynów sąd również zadecydował o tymczasowym areszcie na trzy miesiące, ale z zastrzeżeniem zmiany tego środka na poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Wniosku o areszt tymczasowy dla trzej osoby sąd nie uwzględnił, ale zastosowano wobec niej poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł.

Orzeczenie sądu jest nieprawomocne, podejrzani mogą się od tej decyzji odwołać.

Podejrzanych w tej sprawie jest osiem osób: burmistrz Pułtuska, wiceburmistrz, urzędnicy miejscy i przedsiębiorcy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, uczestnictwa w zmowie przetargowej, przedłożenia nierzetelnych dokumentów w celu uzyskania dotacji. Za takie przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.

Jak informował wcześniej PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń, wobec burmistrza Pułtuska rozszerzono zarzuty o przyjęcie oraz żądanie korzyści majątkowej znacznej wartości, a jeden z przedsiębiorców usłyszał także zarzut wręczenia korzyści majątkowej.

Wobec wiceburmistrza i dwóch urzędników miejskich prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe od 20 do 50 tys. zł; podejrzani mają też zakaz udziału w postępowaniach przetargowych. Wobec dwóch pozostałych zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 40 i 70 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Do zatrzymania przez CBA burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska (Mazowieckie) oraz sześciu innych osób w związku ze sprawą korupcyjną dotyczącą przetargów budowlanych doszło w śledztwie z zawiadomienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. W sierpniu 2016 r. złożył on zawiadomienie dotyczące możliwej niegospodarności w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie k. Pułtuska w latach 2008-14.

Obecny burmistrz Pułtuska był wcześniej dyrektorem tej placówki. Prokuratura wyjaśniła, że ze względu na podmiotowy i przedmiotowy związek spraw, do tego postępowania dołączono inne wątki dot. przetargów na wykonywanie prac remontowych zorganizowanych w Pułtusku w 2015 r., gdy był on już burmistrzem miasta. (PAP)