Do głosowania uprawnionych jest ponad 1,7 mln obywateli Macedonii.

Wyniki wyborów prezydentów miast oraz członków lokalnych rad pokażą, która z dwóch głównych macedońskich partii ma większe poparcie wyborców na poziomie lokalnym - Socjaldemokratyczny Związek Macedonii (SDSM) premiera Zorana Zaewa, który rządzi w koalicji z kilkoma albańskimi partiami, czy opozycyjna prawicowa Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO-DPMNE) Nikoły Gruewskiego.

Głosowanie przełożono o kilka miesięcy ze względu na kryzys polityczny. Dwie główne partie są mocno skonfliktowane od wyborów parlamentarnych z grudnia 2016 r. WMRO-DPNE zdobył w nich najwięcej głosów, ale nie udało mu się porozumieć z partiami albańskimi w kwestii formowania rządu. Tę sytuację wykorzystali członkowie SDSM i stworzyli z Albańczykami rząd, który w czerwcu 2017 roku dostał poparcie parlamentarnej większości, mimo ostrych sprzeciwów WMRO-DPMNE. Te wydarzenia dodatkowo skomplikowały sytuację w kraju, w którym występują duże napięcia między Macedończykami a członkami mniejszości albańskiej.

Z sondaży przedwyborczych wynika, że minimalną przewagą, szczególnie w stolicy kraju, Skopje, cieszy się rządząca partia SDSM. Wstępne wyniki najprawdopodobniej będą znane w poniedziałek.(PAP)