Obchody rozpocznie "Noworoczna Gala. Henryk Fajt i Wiedeńczycy" - koncert będący zarazem promocją płyty zawierającej utwory radomszczanina Henryka Fajta w nowych aranżacjach Orkiestry Solistów Wiedeńskich. Za pulpitem dyrygenta stanie przed filharmonikami założyciel i dyrektor artystyczny, radomszczanin Piotr Gładki, a jedną z solistek będzie również radomszczanka Karolina Sambor-Kobiałka.

W Miejskim Domu Kultury Radomsko, gdzie odbędzie się koncert wiedeńskich filharmoników wystąpi również Radomszczańska Kapela Podwórkowa.

Jak informuje magistrat każdy miesiąc 2016 r. ma przynieść "wydarzenia wielokulturowe i interdyscyplinarne". Wśród nich znalazło się np. nagranie i wydanie przez muzyków z Radomska płyty z utworami hip-hopowymi nawiązującymi do dziejów miasta. Powstanie ilustrowana kronika miasta, historyczny mural i film animowany.

Radomszczańscy cukiernicy mają przygotować ulubione wypieki patronki Radomska - św. Jadwigi Królowej. Jak wyjaśnia jeden z radomszczańskich urzędników, królowa Jadwiga lubiła podobno pszenne rogaliki i deser świąteczny - coś pomiędzy struclą serową, a sernikiem.

W ramach obchodów każdy list wysłany z Radomska przez Pocztę Polską zostanie opatrzony okolicznościowym stemplem, zaplanowano też m.in. grę miejską, konkursy np. na portret miasta, turniej wiedzy o mieście czy imprezy sportowe.

Radomsko to obecnie prawie 40-tysięczna miejscowość w woj. łódzkim. Jak informuje strona internetowa Urzędu Miasta Radomska, "w źródłach pisanych najstarsza wzmianka pochodzi z 1243 roku, kiedy to książę Konrad Mazowiecki podczas swego pobytu w Radomsku wystawił dokument potwierdzający akt nadania dla dominikanów". Jednak za umowną metrykę miasta przyjmowany jest dokument księcia Leszka Czarnego wystawiony w Maluszynie w 1266 roku, który zaświadcza o dokonanej przez tegoż księcia sprzedaży wójtostwa w Radomsku niejakiemu Godynowi i jego następcom z prawem dziedziczenia "na wieczne czasy".(PAP)