Z rowerów miejskich łodzianie i przyjezdni mogą korzystać od 30 kwietnia br. Od tego czasu w systemie zarejestrowało się 57 tysięcy użytkowników, a w środę rano przekroczono barierę miliona wypożyczeń. Po tym względem Łódź wyprzedziła m.in. Warszawę, w której taki wynik zarejestrowano po 10 miesiącach od uruchomienia systemu, Białystok – po 16 miesiącach i Lublin – po 24 miesiącach.

"To obrazuje, jak bardzo łodzianom spodobała się ta forma transportu publicznego. Wyniki pokazują bowiem, że rower miejski nie jest narzędziem spędzania wolnego czasu, lecz stał się popularnym środkiem transportu, dzięki któremu można bardzo szybko przemieścić się w różne miejsca" – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Zdanowska.

Dodała, że rower miejski najczęściej jest wykorzystywany w drodze do i powrotów z pracy, o czym świadczy fakt, że większość wypożyczeń odbywa się w dni powszednie w czasie porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych. Najczęściej – w 81,6 proc. przypadków - użytkownicy z jednośladów korzystają krótkoterminowo, czyli w ciągu pierwszych bezpłatnych 20 minut.

Prezes firmy NextBike Polska Tomasz Wojtkiewicz zaznaczył zaś, że milionowego wypożyczenia dokonano w 102 dniu funkcjonowania łódzkiego systemu. "W tym czasie rowerami miejskimi przejechano ponad 2 mln 300 tys. km, co oznacza, że spalono 170 mln kalorii. System sprawdził się fantastycznie i pokazał, że Łódź jest obecnie jednym z najbardziej rowerowych miast w tej części Europy” – podkreślił.

Średnio rower wypożyczany jest co 9 sekund. Miesiącami największej aktywności były maj (373 203 wynajmy) oraz czerwiec (341 063 wynajmy). Dzienny rekord odnotowano zaś 12 maja, kiedy łodzianie sięgnęli po rowery 17 655 razy. Najaktywniejszy użytkownik w ciągu trzech miesięcy korzystał z roweru 484 razy.

Zdaniem Huberta Barańskiego z Fundacji Normalne Miasto "Fenomen" jest kilka przyczyn popularności Łódzkiego Roweru Publicznego (ŁRP).

"Po pierwsze to dość duży głód mieszkańców związany z długim oczekiwaniem na jego uruchomienie. System jest też dobrze rozlokowany, bo stacje znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Do tego Łódź jest płaskim miastem, dzięki czemu jazda rowerem nie jest wymagająca pod względem kondycyjnym i może z niego korzystać niemalże każdy. Kolejny powód to dość niska jakość miejskiego transportu zbiorowego, w związku z czym łodzianie wolą wsiąść na rower niż do autobusu czy tramwaju” – tłumaczył.

Projekt ŁRP powstał w ramach budżetu obywatelskiego i kosztował ponad 12 mln zł. Początkowo do dyspozycji było 1000 rowerów rozlokowanych w 100 stacjach znajdujących się głównie w centrum Łodzi. Na początku sierpnia sieć wypożyczalni powiększyła się o 10 rowerów i pierwszą stację sponsorską – ufundowaną przez Centrum Handlowe Port Łódź oraz sklep IKEA. Sieć wypożyczalni w Łodzi to obecnie jeden z dwóch największych systemów tego typu w Polsce – obok warszawskiego Veturilo.

Łodzianie do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego zgłosili 31 wniosków dotyczących rozbudowy systemu o 188 stacji, znajdujących się głównie na dużych osiedlach – Widzew, Retkinia, Radogoszcz, Dąbrowa, Chojny. (PAP)