Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, poza biurem w Warszawie, ma także trzy "terenowe" – w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu. W innych polskich miastach, jak w Bydgoszczy, Częstochowie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Słupsku czy Szczecinie prowadzone są z kolei punkty przyjęć, do których w konkretnych umówionych dniach przyjeżdżają prawnicy Biura RPO, by przyjmować skargi i udzielać informacji. Od środy taki właśnie punkt przyjęć będzie działał w stolicy Wielkopolski.

"Chodzi o to, by ze sprawą do Rzecznika można było przyjść, a niekoniecznie pisać do Warszawy" – podkreśla biuro prasowe RPO.

Punt przyjęć RPO będzie zlokalizowany w Urzędzie Miasta Poznania przy placu Kolegiackim. Interesantów przyjmować będzie co drugi miesiąc, w drugą środę, czyli w tym roku: 10 stycznia, 14 marca, 9 maja, 11 lipca, 12 września, 14 listopada.

"Do Rzecznika Praw Obywatelskich może się zgłosić każdy, kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa, albo że jest nierówno traktowany przez innych, np. z powodu wieku albo płci. Może się zgłosić osoba pozbawiona wolności, żeby poskarżyć się na poniżające traktowanie, na przykład w domu pomocy społecznej albo szpitalu psychiatrycznym. W takich i podobnych sytuacjach wystarczy napisać albo zadzwonić na bezpłatną infolinię do RPO. Wniosek jest prosty, a w razie potrzeby pracownicy Biura Rzecznika pomogą w jego napisaniu. Wniosek do Rzecznika jest bezpłatny" – podkreśla biuro RPO.

Zaznacza jednak, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie zastępuje sądu ani nie jest adwokatem czy radcą prawnym, który napisze pismo w sprawie.

Do Biura RPO przychodzi rocznie ok. 60 tys. pism. Każda sprawa badana jest przez ekspertów, którzy sprawdzają, czy RPO może pomóc. Podczas rozpatrywania wniosku, RPO może m.in. zażądać wyjaśnień np. od prokuratury, szkoły, szpitala, wojewody, czy burmistrza, dlaczego sprawa została tak, a nie inaczej załatwiona.

"Może zareagować, jeśli dowie się, że komuś dzieje się krzywda z powodu tego, kim jest – na przykład porusza się na wózku, a sklep nie chce go obsłużyć; jest niewidomy, a restauracja nie chce go wpuścić z psem przewodnikiem - to jest dyskryminacja i RPO ma obowiązek się tym zająć. Może żądać, by właściwe urzędy zajęły się sprawą, czyli wszczęły postępowanie. A jeśli takie postępowanie toczy się przed sądem, to może wziąć w nim udział" – tłumaczy biuro RPO.

Punkty informacyjne RPO odwiedza średnio 100 interesantów rocznie. (PAP)