Plany inwestycyjne na najbliższe lata przedstawił w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

W 2014 r. rozpoczną się, bądź będą kontynuowane, duże inwestycje w obszarze ścisłego centrum Wrocławia. „Zmieni się plac Wolności i jego okolice, gdzie rozpocznie się remont ulicy Krupniczej, oddany do użytku zostanie nowy parking i zagospodarowana zostanie ul. Zamkowa” - mówił Dutkiewicz.

Prezydent poinformował, że w 2015 r. ma zakończyć się kluczowa inwestycja na pl. Wolności, czyli budowa Narodowego Forum Muzyki. W 2015 r. ma zostać przebudowane również przejście podziemne na ul. Świdnickiej. W podziemiach ma powstać przestrzeń wystawiennicza, która będzie miejscem wydarzeń artystycznych.

W planach jest również powstanie na Psich Budach miasteczka filmowego, które miałoby imitować klimat XIX-wiecznego Wrocławia. „Ta inwestycja jest planowana do realizacji w partnerstwie publiczno-prywatnym” - mówił Dutkiewicz. W najbliższych latach ma być kontynuowane przekształcanie przestrzeni postindustrialnej przy ul. Ruskiej. Powstanie tam dzielnica artystyczna z siedzibami kilkunastu instytucji kultury.

Magistrat planuje również duże inwestycje w dwóch innych obszarach miasta, które mają stanowić alternatywne centra dla okolic Rynku. Chodzi o okolice Hali Stulecia i osiedle WUWA – 2, które ma powstać na ponad 50-hektarowej działce w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu wybudowanego na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r.

Dutkiewicz przypomniał, że w 2015 r. ma się zakończyć budowa oceanarium we wrocławskim ZOO, które leży w bliskim sąsiedztwie Hali Stulecia. W tamtej okolicy ma również w 2015 r. rozpocząć się adaptacja zajezdni MPK na potrzeby dużego centrum akademickiego.

Jedną z wizytówek Wrocławia - przygotowywanych z okazji objęcia przez miasto w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury - ma być budowa osiedla WUWA 2. Do 2016 r. mają powstać budynki na około 10 hektarach. W pierwszej kolejności będą to kwartały, w których oprócz budynków mieszkalnych powstaną obiekty mające realizować społeczne cele osiedla. Będzie to m.in. dom kultury, przedszkole, żłobek czy dom dla ludzi wymagających opieki.

Wśród dużych inwestycji, które mają być realizowane w najbliższych latach, prezydent Wrocławia wymienił także budowę obwodnicy Leśnicy oraz kontynuację przebudowy Psiego Pola.

W najbliższych latach we Wrocławiu mają powstać także nowe muzea – m.in. Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Teatru oraz centrum wystawiennicze w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej. Wystawy prezentowane w tej ostatniej placówce mają być poświęcone historii Wrocławia po 1945 r.

Dutkiewicz poinformował również, że do końca 2015 r. miasto zamierza przeznaczyć 105 mln zł na inwestycje w edukację.

Prezydent przypomniał, że w najbliższych latach w stolicy Dolnego Śląska odbędą się dwa wielkie wydarzenia. W 2016 r. Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury (ESK), zaś w 2017 r. odbędą się igrzyska sportów nieolimpijskich World Games 2017.

„Program ESK zostanie przedstawiony w 2015 r. Chcemy, żeby dzięki temu wydarzeniu w 2016 r. dwukrotnie zwiększyła się liczba turystów odwiedzających Wrocławia oraz dwukrotnie zwiększyła się liczba mieszkańców miasta odwiedzających instytucje kultury” - mówił Dutkiewicz.

Z kolei w związku z organizacją World Games miasto planuje m.in. wybudować nową krytą pływalnię i wyremontować Stadion Olimpijski.