W konkursie grantowym preferowane będą działania na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznej, działania z zakresu edukacji kulturalnej oraz wydarzenia artystyczne.

Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski powiedział w środę na konferencji prasowej, że konkurs ma być nie tylko wsparciem interesujących działań artystycznych, ale także pomocą dla ich organizatorów w codziennym funkcjonowaniu.

„Dlatego też w kosztorysy projektów konkursowych będzie można wpisać np. opłaty za najem lokali, czy opłaty eksploatacyjne, np. za wodę, prąd czy ogrzewanie. Jest to prawdopodobnie nowość w skali kraju. To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom organizacji pozarządowych. W ten sposób zgłaszający się będzie mógł przeznaczyć więcej pieniędzy na działania kulturalne” – powiedział wiceprezydent Solarski.

Miasto postanowiło też zadbać o instytucje i osoby działające na rzecz kultury, które borykają się z problemami lokalowymi. W ramach przedsięwzięcia „Lokal dla kultury”, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wytypował 16 lokali użytkowych o powierzchni od kilkunastu do blisko 300 m kw., w różnym stanie technicznym i w różnych częściach Poznania: na Starym Mieście, Grunwaldzie, Jeżycach i Łazarzu.

Umowa z najemcami podpisywana będzie na trzy lata lub na czas nieokreślony; użytkownicy lokali będą mogli liczyć na preferencyjną stawkę czynszu: maksymalnie 3 zł za metr kwadratowy.

„W mieście są puste lokale użytkowe. Skoro nie możemy dobrze ich sprzedać, lepiej jest wynająć je po preferencyjnej cenie, by coś tam się działo; by artysta mógł tam tworzyć, czy organizować zajęcia dla maluchów lub seniorów” – powiedział Michał Prymas z ZKZL.

O lokale mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, osoby fizyczne i prawne. Warunkiem jest przedstawienie programu działań kulturalnych, uwzględniającego sposób, w jaki lokal zostanie wykorzystany.

Przedstawiciele władz miasta podkreślili, że w przypadku gdyby lokale były wykorzystywane w sposób odbiegający od programu, ich najemcy będą musieli opuścić zajmowane pomieszczenia.(PAP)